Dijital hastaneye geçiş sürecinde olan bir hastanede çalışan hemşire ve doktorların tekno-stres düzeyleri ile değişime karşı tutumları arasındaki ilişki
The relationship between techno-stress levels and attitudes to change of nurses and doctors working in a hospital in the process of transition to a digital hospital
  1. Tez No: 805028
  2. Yazar: MELEK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Teknoloji alanında yaşanılan değişim ve gelişimin etkisiyle, dijital hastane kavramı son yıllarda ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, dijital hastaneye geçiş sürecinde olan bir hastanede çalışan hemşire ve doktorların tekno-stres düzeyleri ile değişime karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ilişki arayıcı tipte olan bu çalışma, Ankara ilinde bulunan bir kamu hastanesinde çalışan 120 hemşire ve doktor ile Kasım-Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Tanımlayıcı Bilgi Formu, Değişime Karşı Tutum Ölçeği ve İş Yerinde Tekno-Stres Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Tanımlayıcı İstatistiksel Analiz, bağımsız gruplarda t-testi, Kruskal Wallis Testi, Pearson korelasyon analizi ve adımsal (forward) regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, hemşire ve doktorların iş yerinde tekno-stres düzeylerinin ortalamanın üzerinde (Ort±SS=2,79±0.65), değişime karşı tutum düzeylerinin ise ortalamanın altında (Ort±SS=3,30±0,63) olduğu belirlenmiştir. Hemşire ve doktorların %72,5'inin dijital hastaneye yönelik herhangi bir eğitim almadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the effect of change and development in the field of technology, the concept of digital hospitals has come to the fore in recent years. This study was carried out to examine the relationship between the technostress levels of nurses and doctors working in a hospital that is in the process of transitioning to a digital hospital and their attitudes toward change. This descriptive study was conducted with 120 nurses and doctors working in a public hospital in Ankara between November and December 2022.“Descriptive Information Form”,“Attitude Scale to Change”and“Techno-Stress Scale at Workplace”were used in the research. Descriptive Statistical Analysis, independent groups t-test, Kruskal Wallis Test, Pearson correlation analysis, and forward regression analysis were used in the analysis of the data. In this study, it was determined that the techno-stress levels of nurses and doctors in the workplace were above the average (Mean±SD=2.79±0.65), and their attitudes towards change were below the average (Mean±SD=3.30±0.63). It was determined that 72.5% of the nurses and doctors did not receive any training for the digital hospital.