Egzersiz, kadın ve spor kavramlarına yönelik: Bir meta-sentez betimleme
Concerning the concepts of exercise, women and sport: A meta-
- Tez No: 805058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BARIŞ CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de egzersiz, kadın ve spor kavramları ile ilgili olan araştırmaların mevcut durumunu, yapılmış araştırma bulgularından hareketle yeniden ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada nicel, nitel ve karma araştırma bulgularını sentezlemek için nitel araştırma deseni olan meta-sentez araştırma yöntemi kullanılmıştır. Dâhil edilme ve hariç tutulma kriterleri göz önünde tutularak bu meta-sentez çalışmanın amacına hizmet edebilecek nitel, nicel ve karma araştırma yöntemleri kullanılarak 1990-2022 yıllarında hazırlanmış 94 Yüksek Lisans ve Doktora Tezi ile 93 Makale olmak üzere toplam 187 çalışma araştırma kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda ele alınan çalışmalar, 16 ana tema altında gruplandırılmıştır. Kadın ve Spor, Kadın ve Spor Sakatlığı, Kadın ve Branşlaşma, Kadın ve Beslenme, Kadın ve Fiziksel Aktivite, Kadın ve Spor Medyası, Kadın ve Fair-play, Kadın ve Spor Psikolojisi, Kadın ve Antrenman, Kadın ve Cinsiyetçi Yaklaşımlar, Kadın ve Spor Tarihi, Kadın ve Spor Yönetimi konuları analiz edilmiştir. Sonuç olarak sağlıklı yaşamın gerekli unsurları içerisinde yer alan spor ve fiziksel aktivite insanoğlunun varoluşundan beri türlü değişiklikler göstererek şekil almıştır. Özellikle göçebe dönemde, Türk kadını sporun içerisinde etkin rol almıştır. Günümüze bakacak olursak Modern Türkiye'de, spora katılımın cinsiyete oranına yönelik yapılan çalışmalarda artış olduğu görülmektedir. Günümüzde kadınların spora katılımlarını artıran birçok unsur yer almaktadır. Değişen dünya düzeninde endüstri ve bilişim toplumunda sosyal yapıdaki farklılıklardan dolayı günümüzde taşra bölgelerinde geçmişten günümüze aktarılmış gelenekler çerçevesinde yaşayan kadınlar, az nüfusa sahip yerleşim yerlerinde yaşayan kadınlar ve daha geniş imkânlara sahip şehirlerde yaşayan kadınlar arasında gözle görülür bir şekilde farklılıklar meydana gelmiştir. Çalışmanın literatüre faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that reconstructing the current situation based on the research findings related to the concepts of exercise, women and sports in Turkey. In the study in order to synthesize quantitative, qualitative and mixed research findings the meta-synthesis research method, which is a research design, was used. Considering the inclusion and exclusion criteria, this meta-synthesis which uses qualitative, quantitative and mixed research methods that can serve the purpose of this study , 94 Master's and Doctoral Thesis and 93Articles prepared in 1990-2022( A total of 187 studies) were included in the research. The studies handled in this context are grouped under 16 main themes. Women and Sports,Women and Sports Injury, Women and Branching, Women and Nutrition, Women and Physical Activity, Women and Sports Media, Women and Fair-play, Women and Sports Psychology, Women and Training, Women and Sexist Approaches, History of Women and Sports, Women and Sports Management subjects were analyzed. As a result, sports and physical activity, which are among the necessary elements of a healthy life, has taken shape by showing various changes since existence of mankind. Especially in nomadic period, Turkish women took an active role in sports. Today in modern Turkey, studies on the gender ratio of sports participation have increased. Nowadays there are many elements that increases women's participation in sports. In the changing world , in the industry and information society due to the differences in the social structure, there are noticeable differences between the women living in the rural areas within the framework of inherited traditions, the women living in less populated settlements, the women living in cities and the women living in cities with more opportunities. It is considered that the study will be beneficial to the literature