Beden eğitimi ve spor alanında karşılaşılan kavram yanılgıları
Encountered misconceptions in the field of physical education and sports
  1. Tez No: 526725
  2. Yazar: ANIL TÜRKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, farklı statüdeki (akedemisyen, beden eğitimi ve spor öğretmeni, öğretmen adayı) katılımcıların beden eğitimi ve spor alanında yaygın olarak kullanılan beden eğitimi, spor, egzersiz ve fiziksel aktivite kavramlarına ilişkin kavram yanılgılarını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Ankara'da farklı devlet üniversitelerinde görev yapan 20 akademisyen (10 kadın, 10 erkek), yine Ankara'da farklı eğitim kademelerinde (Ortaokul ve lise) görev yapan 20 beden eğitimi ve spor öğretmeni (10 kadın, 10 erkek) ve farklı üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören 20 öğretmen adayı (10 kadın, 10 erkek) oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji (olgu bilim) deseni ile tasarlanmıştır. Veriler“Bağımsız Kelime İlişkilendirme Testi (KİT)”,“Çizme yazma formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme”formu aracılığıyla elde edilmiştir. Katılımcıların bağımsız kelime ilişkilendirme testi aracılığıyla kavramlara verdikleri cevaplar tematik analize tabi tutulmuştur. Çizme yazma ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile bağımsız kelime ilişkilendirme testinde kavram yanılgısı potansiyeline sahip olduğu düşünülen katılımcılardan elde edilen veriler ise içerik analizinden faydalanılarak incelenmiştir. KİT'de beden eğitimi, spor, egzersiz ve fiziksel aktivite kavramlarına ilişkin 24 katılımcının kavram yanılgısına sahip olabileceği öngörülmüştür. Kavram yanılgısına sahip olduğu düşünülen katılımcılardan (n=24) ikisi egzersiz kavramına yönelik kavram yanılgısına sahipken (% 9,52); üçer katılımcı ise beden eğitimi (% 14,28), spor (% 14,28) ve fiziksel aktivite (% 14,28) kavramlarına yönelik kavram yanılgısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların kavram yanılgısına sahip olmalarında en belirgin sebepler kavramlara yönelik zihinlerinde oluşmuş bilimsellikten uzak bilişsel yapılar, kavramları tek boyutu ile genelleme yaparak ifade etmeleri ve kavrama yönelik ilişkisiz tanımlamalar yapmalarıdır. Sonuç olarak topluma yaşam boyu spor yapma alışkanlığı kazandırmada önemli katkıları olan katılımcıların kavram yanılgılarına sahip oldukları belirlenmiştir. Spor kültürünün oluşmasında etkisi olan katılımcıların, sahip oldukları kavram yanılgılarının kaynağının tespit edilmesi, bireylerin sportif etkinlikleri daha bilinçli gerçekleştirmeleri hususunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the conceptual misconceptions of participants with different statuses (academician, physical education and sport teacher, teacher candidate) about the concepts of physical education, sport, exercise and physical activity which are widely used in the field of physical education and sports. The study group consisted of 20 academicians (10 female, 10 male) working in different state universities in Ankara, 20 physical education and sport teachers (10 female, 10 male) working in different education levels in Ankara (secondary and high school) and 20 teacher candidates (10 female, 10 male) who study in Physical Education and Sports Teaching Departments of different universities. Phenomenology design from qualitative research approaches was used in the research. The data were obtained through the“Independent Word Association Test”(KIT),“Drawing-Writing Form”and“Semi-structured Interview”form. The participants' responses to the concepts through the independent word association test were subjected to thematic analysis. In the independent word association test along with drawing-writing and semi-structured interview technique, the data obtained from participants thought to have the potential for misconceptions were examined using content analysis. It was determined in KIT that 24 participants might have conceptual misconceptions about physical education, sport, exercise and physical activity concepts. Among participants with potentially misconceptions (n = 24), two had conceptual misconceptions about the concept of exercise (9.52%); three participants had conceptual misconceptions about the concepts of physical education (14.28%), three about sports (14.28%) and three about physical activity (14.28%). The most obvious reasons why participants have misconceptions are that they have cognitive structures, which are far from the scientificness formed in their minds on the concepts, express concepts by generalizing with one dimension and and make unrelated definitions for the concept. As a result, it was seen that the participants, who have significant contributions in terms of gaining lifelong sporting habit to society, had the misconceptions of the concept. Participants who are influential in the formation of sports cultures are thought to be able to identify the sources of conceptual misconceptions they have and to contribute to the more conscious realization of sportive activities by individuals.