Koklear implant kullanıcılarında trifazik uyarım ve spektral - temporal rezolüsyonun değerlendirilmesi
Triphasic pulse stimulation and evaluation of the spectral - temporal resolution in cochlear implant users
- Tez No: 805057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Koklear implantlarda (Kİ) kullanılan teknolojilerin sınırlılıkları sebebi ile işitsel uyaranlar içerisinde mevcut olan spektral ve temporal ipuçları sadece sınırlı bir miktarda temsil edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı yeni geliştirilmiş bir uyarım modu olan trifazik uyarım ile normal iç kulak yapılarına sahip olup fasiyal sinir uyarımı olmayan koklear implant kullanıcılarında spektral ve temporal rezolüsyon becerilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, normal iç kulak yapılarına sahip olup fasiyal sinir uyarımı olmayan, 16-40 yaş aralığında 21 (13 kadın 8 erkek) deneyimli Kİ kullanıcısı dahil edilmiştir. Değerlendirmenin yapılabilmesi için katılımcıların geri bildirimlerine dayanarak trifazik uyarım modu ile bir program oluşturulmuş ve katılımcılara programa aşinalık kazanabilmeleri için 1 saatlik deneme süreci verilmiştir. İlk olarak katılımcılara her iki uyarım modu ile serbest alanda koklear implantlı işitme eşikleri değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonrasında ise Spektral – Temporal Modüle Dalgalanma Testi (SMDT) ve Modülasyon Derinlik Eşiği Testi (MDET) uygulanmıştır. Herbir katılımcı her iki uyarım modu ile değerlendirmelere tabi tutulmuş ve uyarım modlarında elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the limitations of the technologies used in cochlear implants (CI), the spectral and temporal cues in auditory stimuli can only be represented to a limited extent. The aim of this study is to evaluate the short-term effects of triphasic pulse (TPP) stimulation, a newly developed stimulation mode, on spectral and temporal resolution abilities in CI users with normal inner ear structures and no facial nerve stimulation. Twenty-one experienced CI users (13 females and 8 males) aged 16-40 years with normal inner ear structures without facial nerve stimulation were included in the study. In order to make the evaluation, a program with TPP stimulation was created based on the feedback of the participants and a 1-hour trial period was given to the participants to gain familiarity with the program. First, the participants were evaluated for hearing thresholds with cochlear implants in the free field with both stimulation modes. Afterwards, Spectral – Temporally Modulated Ripple Test (SMRT), and Modulation Depth Treshold Test (EasyMDT) were conducted. Each participant was evaluated with both the biphasic stimulation mode and the TPP stimulation, and the results obtained in the stimulation modes were compared.