Karina dalyanının aktif boğazlarındaki ideal kuzuluk yerlerinin tespiti
Determination of optimal traps location in active straits in karina lagoon
  1. Tez No: 805092
  2. Yazar: YAĞIZ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Aydın iline bağlı Söke ilçesinde bulunan Karina Dalyanı'nın mevcut durumu ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için rehabilitasyon çalışmaları hakkında incelemeler yapılmıştır. Büyük Menderes Nehri'nin deltasında bulun Karina Dalyanı, nehrin geçtiği tüm illerden taşımış olduğu yüklerin ve özellikle Söke ovasında yoğun bir şekilde yapılan tarımsal sulama sonucunda olumsuz yönde etkilenmektedir. Doğal ekolojik yapının bozulması ile dalyan alanında balık avcılığı miktarı ciddi oranda azalmıştır. Sahanın mevcut durumunun tespit ve analizi için fiziksel ve kimyasal parametrelerin ölçümü haricinde İnsansız Hava Aracı (İHA) ile havadan alanın görüntülenmesi sağlanmıştır. Dalyan sahasının rehabilitasyonu için daha önceden yapılmış çalışmaların, kısa süreliğine bir fayda sağlamış olduğu sonrasında ise eski durumuna döndüğü ve hatta bazı yerlerde olumsuz sonuçlar meydana da getirdiği tespit edilmiştir. Alanın tekrar canlandırılması, avlanan su ürünleri miktarlarının arttırılması ve sığlaşmanın önüne geçilmesi için kapanmış boğazların tekrar aktif hale getirilmesi ve sığlaşmanın engellenmesi için görüşler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the current situation and rehabilitation studies have been examined in order to ensure its sustainability of the Karina lagoon which is located in Söke district of Aydın province. Located in the delta of the Büyük Menderes River, the Karina Dalyan is adversely affected by the loads carried by the river from all the provinces it passes through, and by the intensive agricultural irrigation, especially in the Söke plain. With the deterioration of the natural ecological structure, the amount of fishing in the Dalyan area has decreased significantly. Apart from the measurement of physical and chemical parameters for the determination and analysis of the current situation of the field, the aerial view of the field was provided with an Unmanned Aerial Vehicle (UAV). It has been determined that the previous studies for the rehabilitation of the Dalyan field provided a benefit for a short time, then returned to its former state and even produced negative results in some places. Opinions were given to reactivate the closed straits and prevent shallowing in order to revitalize the area, increase the amount of fisheries caught and prevent shallowing.