Attention to and memory reactivation of long-term memories when anticipating upcoming interference
Çeldirici beklerken uzun süreli bellekteki bilgiye yönelik dikkat ve bilginin kısa süreli bellekte yeniden aktive edilmesi
- Tez No: 805091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN GÜNSELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çeldiricilerin çalışan bellek ve uzun süreli bellekten bilgi alma üzerindeki etkileri iyi çalışılmış olmasına rağmen, çeldiricilerin öngörülmesinin uzun süreli belleklerin çalışma belleğinde tutulmasına etkisi henüz araştırılmamıştır. Bu tezde, öngörülmekte olan çeldiricileri önceden tahmin etmenin, çalışan bellekte uzun süreli bilgilerin yeniden etkinleştirilme derecesini değiştirip değiştirmeyeceğini araştırmayı amaçladım. 2. Bölümde, katılımcılara daha önce öğrendikleri bir öğe sunuldu ve bir aradan sonra kendilerine sunulan öğrenilmiş öğeyi bildirdiler. Bekleme aralığında blokların yarısı göz ardı etmeleri talimatı verilen bir algısal çeldirici ekranı içeriyordu. Bölüm 3'te, katılımcıları yeni öğelerden test eden bir temel durum ekledik. Katılımcılara üç öğenin sunulduğu bir koşul ekleyerek bellek yükünü manipüle ettik. Son olarak, çeldiricilerin bellek üzerindeki etkisini artırmak için algısal çeldiricileri ikincil çeldirici göreviyle değiştirdik. Genel olarak, bu bölümlerden elde edilen bulgular, çeldiricilerin öngörülüp öngörülmediği durumlarda çalışan bellekte yeniden etkinleştirme farkı olmadığını göstermektedir. Ayrıca, çeldiriciler göz ardı edilebildiğinde (yani, algısal çeldiriciler), katılımcılar, muhtemelen gelecekteki çeldiricileri kodlamayı engellemek için bellek öğesinin konumuna dikkat etmeyi bıraktı. Çeldiriciler göz ardı edilemediğinde (yani, ikincil çeldirici görevi), katılımcılar bekleme aralığının geç kısımlarında bellek öğelerine dikkat etmeye başladı.
Özet (Çeviri)
Although the effects of interference on working memory and long-term memory retrieval are well-studied, the effects of anticipating interference on working memory maintenance of long-term memories are yet to be explored. In this thesis, I aimed to explore whether anticipating upcoming interference would modulate the extent to which long-term memories are reactivated in working memory. In Chapter 2, participants were presented with a previously studied item, and after an interval, they reported the item they were presented with. Half of the blocks, the retention period contained a perceptual interference screen which they were instructed to ignore. In Chapter 3, we added a baseline condition that probed the participants with novel items. We manipulated the memory load by implementing a condition in which participants were presented with three items. Lastly, we replaced the perceptual interference with an interference task to increase the cost of interference. Overall, the findings from these chapters suggest that there is no WM reactivation difference when anticipating interference or not. Moreover, when the interference can be ignored (i.e., perceptual interference), participants stop attending to the memory item location, probably to inhibit future distractor encoding. When interference cannot be ignored (i.e., interference task), participants attended the memory items later in the retention interval.