Matematik öğretmenlerinin mesleki öz yeterlikleri ile matematik öğretmeye yönelik kaygıları arasındaki ilişki
The relationship between the professional self efficacy of mathematics teachers and their anxiety towards teaching mathematics
  1. Tez No: 805103
  2. Yazar: TUĞÇE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ KENAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmada, ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin mesleki öz yeterlikleri ve matematik öğretmeye yönelik kaygıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca matematik öğretmenlerinin mesleki öz yeterlikleri ile matematik öğretmeye yönelik kaygılarının çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, mezun olunan fakülte, lisansüstü eğitim alma durumu, kadro durumu, mesleki deneyim, görev yapılan kademe, görev yapılan kurum türü, derse girilen sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı) farklılaşıp farklılaşmadığına da cevap aranmıştır. Karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli ve korelasyon türü ilişkisel tarama modellerine uygun olarak düzenlenen araştırmanın evrenini İstanbul ilinde görev yapmakta olan lise ve ortaokul matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin farklı ilçelerinde görev yapmakta olan 402 lise ve ortaokul matematik öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, matematik öğretmenlerinin mesleki yeterlik ölçeği, matematik öğretmeye yönelik kaygı ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS 26 istatistik programına aktarılmıştır. Araştırmada demografik verilere ilişkin tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde ile ölçeklere ilişkin tanımlayıcı bulgular minimum/maksimum değerler, ortalama, standart sapma, medyan ve çeyrekler açıklığı değerleri ile verilmiştir. Ölçeklerin güvenilirliği Cronbach Alfa (CA) katsayısı ile değerlendirilmiş ve ölçeklerin güvenilir oldukları görülmüştür. Verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk testi ile incelenmiş ve verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Analizlerde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between the secondary and high school mathematics teachers' mathematics teaching self-efficacy and anxiety toward teaching mathematics. In addition, the study was set up to find out whether they differ significantly in terms of independent variables such as gender, age, faculty graduated, postgraduate education status, staff status, professional experience, occupational tenure, type of institution, and the average number of students in classes. The research was organized in accordance with the comparison type correlational survey model and correlation type relational survey models. The universe of the study consists of the high school and secondary school mathematics teachers working in the province of Istanbul. The sample consisted of 402 high school and secondary school mathematics teachers working in the different districts of Istanbul in the 2021-2022 academic year. The personal information form, mathematics teachers' mathematics teaching self-efficacy scale and mathematics teaching anxiety scale were used as data collection tools. The data obtained from the data collection tools were transferred to the SPSS 26 statistical program. While the descriptive statistics related to demographic data were given as numbers and percentages, the descriptive statistics related to the scales were shown in minimum/maximum values, mean, standard deviation, median and quarterly gap values. The reliability of the scales was analyzed with the coefficient of Cronbach's Alpha (CA), and it was seen that the scales were reliable. The normal distribution of the data was examined with the Shapiro Wilk test, and it was observed that the data were not normally distributed. In the analysis, the Mann Whitney U test was used to compare two independent groups, and the Kruskal Wallis test was used to compare more than two independent groups. Relationships between the scales were evaluated with Spearman correlation tests. In the analyses, p values of