Dekualinyum Klorür'ün farmasötik preparatlarda miktar tayini ve stabilitesi
  1. Tez No: 80511
  2. Yazar: NURAY VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM CELAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
- 27 - ÖZET Bu çalışmada dekualinyum klorür tabletlerinin stabilitesi üzerine kullanılan yardımcı maddeler ve muhafaza şartlarının etkisi incelenmiştir. Bu maksatla tabletlerin hazırlanmasında bağlayıcı olarak glikoz (% 5) ve karboksimetil selüloz (% 2.5) çözeltileri kullanılmıştır. Hazırlanan tabletler 60 C de % 70 relatif nem içeren desikatör içinde bekletilmiş ve sonuç olarak glikoz çözeltisi kullanılarak hazırlanan tabletlerde bekletme şartlarına bağlı olarak renklenme görülmüştür. Buna karşı kar boksimetil selüloz çözeltisi kullanılarak hazırlanan tabletler de ise renklenme olmamıştır. Renklenmenin glikoz çözeltisinde bulunan oksimetil furfural ile dekualinyum klorür arasında şif bazı oluşmasına dayanan reaksiyon sonucu olduğu tespit edil miştir. Ayrıca renklenmeye ısı ve relatif nem de etki etmektedir. Bu sonuçlara göre dekualinyum klorür tabletlerinin stabi litesi üzerine kullanılan bağlayıcı ve buna bağlı olarak muha faza şartları etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
- 28 _ SUMMARY Investigations were carried out how the stability of dequalinium chloride tablets was effected by the conditions of their manufacturing and storage. The tablets were pre pared by glucose and carboxymethyl cellulose solutions as binding agents and kept at 60 C in a dessicator containing 70 % relative humidity. Dequalinium chloride tablets prepared with 5 % glucose solution coloured under the storage conditions mentioned while no change occured to those prepared with carboxymethyl cellulose. This coloured product was the result of formation of Schiff's base when oxymethyl furfural which was formed in glucose solution during the sterilization, reacted with dequalinium chloride.