Quantitative analysis method development for benzalkonium chloride
Benzalkonyum klorür için kantitatif analiz metodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 342028
  2. Yazar: GÜNEŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TÜRKÖZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde süregelen hızlı yaşam koşulları nedeni ile temizlik-hijyen konusunda anlık ve hızlı çözümler getiren ürünlerin kullanımı artmıştır. Bu ürünlerin başında da el temizliği için kullanılan ıslak mendiller gelmektedir. Islak mendiller bebek temizliğinden yüzey temizliğine dek birçok değişik amaç için üretilmektedir. El temizliği için kullanılan ıslak mendillerin antibakteriyel tipleri de vardır. Benzalkonyum klorür, benzetonyum klorür, setrimid, klorheksidin, hekzaklorofen, alkol, hidrojen peroksit, hekzamin hipurat, triklosan, setilpiridinyum klorür, dekualinyum klorür ıslak mendillerde antibakteriyel ajan olarak kullanılırlar. Benzalkonyum klorür sağlık ve kozmetik preparatlarında yaygın olarak kullanılan kuaterner amonyum surfaktandır ve topikal antiseptik ve medikal cihaz dezenfektanı olarak da kullanılır. Alkilbenzildimetilamonyum klorür homologlarının karışımı olan Benzalkonyum klorür önemli biyosit özelliğe sahiptir. Benzalkonyum klorür kullanım alanına göre farklı konsantrasyonlarda bulunur ve yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında irritan bir maddedir. Koruyucu olarak kullanıldığı durumda da özellikle bebek cildinde dermatit gibi rahatsızlıklara sebep verebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı yer aldığı ürünlerde Benzalkonyum klorür derişimi izlenmelidir. Bu çalışmada, güçlü bir ayırma tekniği olan kapiler elektroforez kullanılarak bir Benzalkonyum klorür kantitatif analiz metodu geliştirilmiştir. Çalışmada Benzalkonyum klorür? ün farklı solüsyonlarında kapiler elektroforez başarılı bir şekilde uygulandığı gibi, Benzalkonyum klorür homologları tanmlanmış ve doğrulanmıştır. Kantitatif analiz, dış standart metodu ile uygulanmıştır. Elektroforetik ayırma elektrolit olarak yüzde 30? u Asetonitril 75 mM pH 6.0 fosfat tamponu solüsyonu kullanılarak yapılmıştır. Ayırma voltajı 10 kV, ve sıcaklık 18 santigrat derece? dir. 5 mg/ml derişiminde Benzalkonyum klorür solüsyonu içeren numuneler 3 saniye boyunca 50 mbar basınç uygulayarak hidrodinamik yol ile uygulanmıştır. Geliştirilen metot ICH klavuzuna göre valide edilip, yüzde 0.1 konsantrasyonda Benzalkonyum klorür solüsyonu içeren ıslak mendiller üzerinden ekstraksiyon yapmadan verimli olarak test edilmiştir ve kalibrasyon eğrisi iyi doğrusallık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the usage of clean-hygiene products as fast moving consumer goods which present a rapid solution is widely increasing. The most popular products of all these are wet wipes for hand cleaning. Wet wipes are produced for variety purpose such as baby cleaning, surface cleaning. Also, there are antibacterial types of wet wipes for hand cleaning. Benzalkonium chloride, benzethonium chloride, cetrimide, chlorhexidine, hexachlorophene, alcohol, hydrogen peroxide, hexamine hippurate, triclosan, cetylpyridinium chloride, dequalinium chloride are used as antibacterial agents in wet wipes. Benzalkonium chloride is quaternary ammonium surfactant, which widely used in health care and cosmetic preparations and it is also used as topical antiseptic and medical equipment disinfectants. Benzalkonium chloride which is a mixture of alkylbenzyldimethylammonium chlorides homologues, have an important biocide character. According to the usage field of Benzalkonium chloride, its concentrations are variable and it is an irritant substance when it is used in the high concentration. Particularly useful for protecting the baby's skin condition can cause discomfort, such as dermatitis. Due to these adverse effects, amount of Benzalkonium chloride has to be examined in wet wipes. In this study, a quantitative analysis method of Benzalkonium chloride was developed by using capillary electrophoresis that would become a powerful separation technique. As capillary electrophoresis was applied on different solutions of Benzalkonium chloride successfully, the homologues of Benzalkonium chloride were identified and confirmed in this study. Quantitative analysis was carried out by the external standard method. The electrophoretic separation was performed by using 75 mM pH 6.0 phosphate buffer solution with 30 percent Acetonitrile as electrolyte. The separation voltage was 10 kV, and the temperature was held at 18 centigrade degree. Samples which include 5 mg/ml Benzalkonium chloride solutions were introduced by hydrodynamic way by using 50.0 mbar pressure during 3 s. The method developed was validated according to ICH guideline and performed on wet wipes that contains 0.1 percent the concentration of Benzalkonium chloride, without any extraction productively and the calibration curves showed good linearities.