Paranazal bt görüntülemede semar ve AIDR tekniklerinin kullanımının radyasyon dozu ve görüntü kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of radiation dosage and image quality with the use of semar and aidr techniques in paranasal CT imaging
- Tez No: 805120
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARAMAN, DOÇ. DR. GÖKHAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Paranazal bilgisayarlı tomografi (BT) sık başvurulan, radyasyon maruziyetine neden olan, fakat tanı koymada yararlı bir tekniktir. Bazı durumlarda artefaktlar görüntülemede tanısal değeri azaltabilmektedir. Çalışmamızın amacı Single-Energy Metal Artifact Reduction (SEMAR ) ve Adaptive Iterative Dose Reduction 3D (AIDR 3D) tekniklerini beraber uygulayarak paranazal sinüs BT için tanısal sınırlarda, daha az artefaktlı, daha düşük radyasyon dozlu çekim parametrelerini araştırmaktır. Yöntem: Baş-boyun bölgesi eşdeğeri fantom maket kullanılarak paranazal sinüsler düzeyinde yağ, mukoza, yumuşak doku ve hava dansiteleri içeren aynı zamanda metal artefaktına sahip düzenek oluşturuldu. Mevcut düzenekle SEMAR ve AIDR 3D teknikleri kapalıyken ve açıkken farklı tüp voltaj ve akım değerleri ile görüntülemeler gerçekleştirildi. Görüntülemede elde edilen SNR, CNR değerleri kullanılarak nesnel değerlendirme yapıldı. Aynı zamanda iki farklı gözlemci tarafından tanısal görüntü kalitesi açısından kör olarak öznel değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Paranasal computed tomography (CT) is a frequently used and useful technique although it causes radiation exposure. In some situations, artefacts can reduce the diagnostic value of imaging. Our study aims to investigate the acquisition parameters for paranasal sinus CT imaging with less artefact and lower radiation dose at diagnostic limits by applying SEMAR and AIDR 3D techniques together. Method: Using a head-neck equivalent phantom model, a setup was created which contained fat, mucosa and air densities and also metal artefacts at the level of the paranasal sinuses. With the current setup, images were performed with different tube voltage and current values when SEMAR and AIDR 3D techniques were off and on. An objective evaluation was made using the SNR and CNR values obtained in imaging. At the same time subjective evaluation of diagnostic image quality was performed by two different observers as blinded.