Paranazal sinüs tümör ve tümör benzeri lezyonlarının tanısında bilgisayarlı tomografinin yeri
  1. Tez No: 71010
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
7.0ZET Paranazal sinüslerin bütün tümör ve tümör benzeri lezyonları özel bir tümör tipine spesifik olmayan benzer klinik semptomlar oluştururlar. Sık olarak başlangıç semptomları kronik sinüzitte de görülen nazal tıkanıklık, nazal akıntı ve/veya epistaksisdir. PNS'lerde tümör ve tümör benzeri lezyon düşünülen hastaların detaylı bir anamnez ve fizik muayene sonrası görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmesi gereklidir. Böylelikle klinik değerlendirme ile görülemeyen alanlar ve lezyonun uzanımı net olarak belirlenebilir. Direkt grafiler ve konvansiyonel tomografi günümüzde yerini bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG)1 ye bırakmıştır. Bu çalışmada PNS'lerinde tümör ve tümör benzeri lezyon düşünülen toplam 49 olguya BT inceleme yapıldı. Lezyonlar BT görünümlerine göre benign veya malign olarak ayrıldı. Buna göre 19 olgu benign, 30 olgu ise malign özellik göstermekte idi. 13 olgu, BT görünümü malign olmasına rağmen histopatolojik olarak jüvenil anjiofibrom, invaziv hipofiz adenomu ve kraniyofarinjiom gibi benign lezyonlardı. BT; PNS' lerin ve NK'nin anatomisinin incelenmesinde yumuşak doku, kemik dokusu ve hava boşluklarını aynı anda gösterebilen bir görüntüleme yöntemi olup, detaylı bir anamnez ve klinik muayene ile birlikte kullanıldığında PNS'lerin tümör ve tümör benzeri lezyonlarının preoperativ değerlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 68
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY In general all tumor and tumor-like lesions of paranasal sinuses produce similar clinical symptomps without specificity for a particular tumor type. Frequently initial presenting symptomps are nasal obstruction, nasal drainage and /or epistaxis which are also typical for chronic sinusitis. After detailed history and physical examination, the initial evaluation of patients who have tumor and tumor-like lesions of the paranasal sinuses, consists of obtaining imaging studies. These studies are necassary to delineate the full extent of the lesion which frequently is underestimated by clinical evaluation. Plain radiographs and conventional tomography have been commonly replaced by computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRX). This study evaluates CT in the workup of tumor and tumor-like lesions of paranasal sinuses in 49 patients. Nineteen out of 49 were diagnosed as benign and the remaining were malign radiologically. Thirteen of 30 patients whose CT appearances were malign such as juvenile angiofibroma, invasive pituitary adenoma and craniopharyngioma were diagnosed to carry benign histologically. CT is the modality of choice for the evaluation of the regional anatomy of the paranasal sinuses. Because it simultaneously demonstrates soft tissue, bone and air. CT incorporating with detailed history and clinical examination, plays an important role in the preoperative evaluation of the tumor and tumor-like lesions of paranasal sinuses. 69