Bilgisayarlı tomografide kullanılan iterative rekonstrüksiyon yazılımlarının önemi 'paranasal sinüs BT ile waters grafilerinin doz/rezolüsyon karşılaştırılması
The importance of iterative reconstruction in software used in computerized tomography 'comparison of dose/resolution paranazal sinus CT and waters graphes'
  1. Tez No: 545818
  2. Yazar: İBRAHİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR HOŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Radyasyon terimi madde ve enerjinin uzayda yayılmasını betimlemek için kullanılmaktadır. Radyasyon dokunun çok küçük yapı taşlarına kadar etki eder. İnsanda görülen radyasyon hasarı, atomik seviyede olan etkilere bağlı moleküler yapısının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Diagnostikte kullanılan cihazların yaymış olduğu x-ışınlarının biyolojik etkilerini görüntü kalitesini bozmadan en aza indirmek için çalışmalar yapılmaktadır. Radyasyona maruz kalmanın azaltılmasını ve görüntü kalitesinin optimize edilmesini sağlamak için BT ile ilgili radyasyon dozları izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Bilgisayarlı tomografi, tanısal görüntülemede doz miktarını azaltmak ve çözünürlüğü arttırmak için bazı yazılımlar gerektirir. 'SAFİRE' (Sinogram Onaylı Yinelemeli Yeniden Yapılandırma) bu yazılımlardan biridir. Sinyal/gürültü oranını artırarak daha düşük radyasyon dozunda daha iyi görüntü kalitesi sağlayan bir yöntemdir. Ancak, bu parametre son nesil cihazlarda kullanılır ve farklı şirketlerin farklı sürümlerinde bulunur. Bu yazılım, çözünürlük endişesi olmadan düşük dozlarda en iyi görüntülemeye dayanmaktadır.Yapılan çalışmalar sayesinde konvansiyonel görüntüleme yöntemleri yerini 3-boyutlu görüntüleme yöntemlerine bırakmaktadır. Bu tez kapsamında paranasal sinüs tomografisi ve Water's grafinin doz ölçümleri yapılmıştır. Belirlenen protokoller kullanılarak elde edilen sinüs dozları ve görüntü üzerindeki gürültü miktarları ile hastanenin kullandığı standart protokoller sonucunda elde edilen sinüs dozları ile elde edilen kesitler üzerinden hesaplanan gürültü miktarları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiation is used to describe the diffusion of matter and energy into space. Radiation damage to the tissue is due to the deterioration of the structure of the molecules due to the effects at the atomic level. Diagnostic devices are used to reduce the biological effects of the x-rays emitted by the devices used, without compromising image quality. The radiation doses associated with CT should be monitored and checked to ensure that radiation exposure is reduced and image quality optimized.Computerized tomography requires some software to reduce the amount of dose and increase resolution in diagnostic imaging. 'SAFIRE' (Sinogram Affirmed Iterative Reconstruction) is one of these software. It is a method that provides better image quality at a lower radiation dose by increasing the Signal/Noise ratio and available in different versions of different companies. This software relies on best imaging at low doses without worrying about resolution. Conventional imaging methods leave their place to 3-dimensional imaging methods thanks to the work done. Within the scope of this thesis, paranasal sinus tomography and Water's graphy dose measurements were performed. The amount of noise calculated on the sinus doses and the amount of noise calculated on the image and the sinus doses obtained as a result of the standard protocols used by the hospital were compared.