Yumurta tavuklarında farklı üretim modellerinin immünsistem üzerine etkisi
The effects of different housing TYPES on immune systems oflaying hens
  1. Tez No: 805166
  2. Yazar: MERT EREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL MATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmada yumurtacı tavuklarda farklı barındırma sistemlerinin üretim performansına, hayvan refahına, oksidatif savunma mekanizmalarına, immün sisteme ve sitokin üretimine olan etkisi incelendi. Çalışmada 120 adet yumurtacı tavuk kullanıldı. Hayvanlar geleneksel kafes, zenginleştirilmiş kafes, yer tipi kümes ve serbest gezen olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kafessiz sistemlerde barındırılanlarda yumurta üretimi ve yumurta kütlesinin kafesli sistemlere göre düşük olduğu görüldü. Serbest gezenlerde ortalama yumurta ağırlığının, yer tipi kümestekilerde yumurta akı yüksekliği ve Haugh ünitesinin diğerlerine göre düşük olduğu saptandı. Zenginleştirilmiş kafestekilerde kabuk kalitesinin, serbest gezenlerde ise yumurta sarısının diğerlerinden iyi olduğu saptandı. Barındırma sistemlerinin hayvanların tonik immobilite süresini etkilemediği görüldü. Serbest gezen tavuklarda toplam ve bölgesel tüy skorunun geleneksel kafestekilere göre daha iyi olduğu saptandı. Geleneksel kafestekilerde ve serbest gezenlerde stres düzeyinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu görüldü. Barınma sistemlerinin malondialdehid düzeyini ve enzimatik antioksidanları etkilemediği görüldü. Yer tipi kümestekilerde askorbik asit düzeyinin geleneksel kafestekilere ve serbest gezenlere göre xvii yüksek olduğu gözlendi. Yer tipi kümeste barındırılan tavuklarda fagositik ve kemotaksik aktivitesinin artma eğiliminde olduğu, ayrıca bu grupta oksidatif patlamanın da zenginleştirilmiş kafestekilere göre daha yüksek olduğu gözlendi. Zenginleştirilmiş kümestekilerde sitotoksik T hücrelerin, yer tipi kümesteki tavuklarda ise hem yardımcı hem de sitotoksik T hücrelerin serbest gezenlere göre azaldığı görüldü. Yer tipi kümeste barındırılan tavuklardaki IL-2 ve IL-13 üretiminin geleneksel kafestekilere göre, zenginleştirilmiş kafeslerdeki tavuklarda ise IL-6 düzeyinin serbest gezenlere göre arttığı saptandı. Sonuç olarak incelenen barındırma sistemlerinin üretim performansını ve hayvanların refahını etkilediği, oksidatif savunma mekanizmasına önemli bir etkisi olmadığı, heterofillerin aktivitesini, spesifik savunma sistemini ve sitokin üretimini etkilediği görüldü. Hayvan refahını ya da tüketici hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak alternatif barınma sistemlerini tercih edecek üreticilerin, kullanacakları barınma sisteminin özellikle savunma mekanizmalarının farklı kolları üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu bağlamda elde ettiğimiz verilerin hem konuya ilişkin araştırmacılara hem de üreticilere yararlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different housing systems on production performance, animal welfare, oxidative defence mechanisms, immune system and cytokine production in laying hens were investigated. 120 laying hens were used in the study. The animals were divided into four groups: conventional cage, enriched cage, deep litter house and free range. It was observed that egg production and egg mass were lower in non-cage systems compared to caged systems. It was determined that the mean egg weight in free rangers, egg white height and Haugh unit in deep litter houses were lower than the others. Shell quality in enriched cages and egg yolk in free rangers were found to be better than the others. Housing system had no effect on the tonic immobility time of the animals. The total and regional feather score of free range chickens were better than those in conventional cages. Stress levels of chickens housed in conventional cages and free rangers were higher than the chickens housed in others. Housing systems did not affect malondialdehyde level and enzymatic antioxidants. Ascorbic acid concentration of chickens housed in deep litter houses was higher than those housed in conventional cages and free range. Phagocytic and chemotaxic activities tended to increase in chickens housed in the deep litter xix house, and oxidative burst was higher in this group compared to those in the enriched cage. Cytotoxic T cells of chickens housed in enriched cages, and both helper and cytotoxic T cells of chickens housed in deep litter houses were decreased compared to free range chickens. IL-2 and IL-13 production in chickens housed in deep litter house increased compared to those housed in conventional cages. IL-6 levels of chickens housed in enriched cages increased compared to free-range chickens. As a result, the examined housing systems affected the production performance and welfare of the animals, did not have a significant effect on the oxidative defence mechanism, but affected the activity of heterophiles, the specific defence system and cytokine production. Considering animal welfare or consumer sensitivities, producers who will prefer alternative housing systems should consider the impact of the housing system they will use, especially on different branches of defence mechanisms. In this context, it was concluded that the data obtained in the current study will be beneficial to both researchers and producers on the subject.