Kentsel dönüşüm kaynaklı asbest sorunu ve çözüm önerileri
Asbestos from urban renewal and suggestions for solutions
  1. Tez No: 805230
  2. Yazar: ÖYKÜ BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZMIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentsel dönüşüm çok yönlü yapım ve yıkım sürecidir. Afet riski yüksek yerlerde zorunlu olan kentsel dönüşüm tüm yönleri ile incelenmelidir. Bunlar özellikle yıkım esnasında oluşan çevresel riskler ve bu risklerin kent yaşamına etkilerinden oluşmaktadır. Yıkım sürecinde ortaya organik ve inorganik tozlar çıkmakta, moloz ve hafriyatlardaki birtakım kimyasallar ortamda tepkimeye girerek toksik gazlara ve tozlara sebep olmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri asbesttir. Kentsel dönüşüm sürecinde yıkılan eski binalarda kullanılan elektrik, taban ve tavan kaplamaları, su boruları yalıtım malzemelerindeki asbest maddesi, çalışan, iş veren ve toplum sağlığını tehlikeye atmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından asbestin kanserojen bir madde olduğu açıklanmış ve vücuda girmesi halinde pek çok akciğer hastalıklarına ve kansere sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır. Bu tezde öncelikle asbest yapısı ve nerelerde kullanıldığı irdelenmiştir. Kentsel dönüşüm süreçleri ve Türkiye'de nasıl uygulandığı vurgulanmıştır. Yıkımlar sonucu maruz kalınan asbest, asbestli malzemelere nasıl müdahale edileceği, iş sağlığı ve güvenliği açısından hangi mevzuatlar gereğince müdahalelerin yapılması gerektiği ve alınması gereken önlemler, asbest bertaraf yöntemleri anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Urban transformation is a multi-faceted construction and demolition process. Urban transformation, which is mandatory in places with high disaster risk, should be examined in all its aspects. These mainly consist of environmental risks that occur during demolition and the effects of these risks on urban life. During demolition process, organic and inorganic dusts emerge, and some chemicals in the debris and excavations react in the environment and cause toxic gases and dusts. One of the most important of these is asbestos. The asbestos substance in the electricity, floor and ceiling coverings, water pipes insulation materials used in the old buildings that were destroyed during the urban renewal endanger the health of workers, employer and the public. It has been declared by the World Health Organization that asbestos is a carcinogenic substance and it has been proven that it causes many lung diseases and cancers if it enters the human body. In this thesis, first of all, the structure of asbestos and where it is used are examined. Urban transformation processes and how they are implemented in Türkiye are emphasized. Asbestos exposure as a result of demolition, how to intervene in asbestos materials, what legislation should be intervened in terms of occupational health and safety and the precautions to be taken, asbestos disposal method are explained.