9-14 yaş grubu çocuklarda sağlıklı beslenme tutumu, beslenme bilgi düzeyi, uyku kalitesi ve akdeniz diyeti kalite indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between healthy eating attitudes, nutrition knowledge level, sleep quality and mediterranean diet quality index in 9-14 age group children
  1. Tez No: 805231
  2. Yazar: DUYGU BAHAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma 9-14 yaş grubu arası çocuklarda sağlıklı beslenme tutumu, beslenme bilgi düzeyi, uyku kalitesi ve Akdeniz diyetine bağlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 9-14 yaş aralığında, Eskişehir ilinde yaşayan 265 gönüllü çocuk katılmıştır. Araştırma çocuklara araştırmacı tarafından yüz yüze anket tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu, katılımcıların demografik bilgileri, antropometrik özellikleri, sağlık bilgileri, fiziksel aktivite alışkanlıkları, uyku ve beslenmelerine ilişkin bilgiler, Uyku Kalitesi Ölçeği ve Uyku Değişkenleri Anketi, Adölesan Beslenme Bilgi Düzeyi (ABBİD), Sağlıklı Beslenmeye Yönelik Tutum Ölçeği (SBİTÖ), Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KİDMED) sorularından oluşmaktadır. Çalışmada kız çocuklarının %56'sının erkek çocuklarının %55,7'sinin kötü uyku kalitesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the relationship between healthy eating attitude, nutritional knowledge level, sleep quality and adherence to the Mediterranean diet in children aged 9-14 years. 265 volunteer children aged 9-14 years living in Eskişehir participated in the study. The research was applied to the children by the researcher using the face-to-face survey technique. The questionnaire form used in the study consisted of demographic information, anthropometric characteristics, health information, physical activity habits, sleep and nutrition information of the participants, Sleep Quality Scale and Sleep Variables Questionnaire, Adolescent Nutrition Knowledge Level (ABBID), Attitude Scale Towards Healthy Eating (SBITO), Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) questions. It was determined that 56% of the girls and 55,7% of the boys had poor sleep quality.