Uzamış COVID sendromu yaşayan geriatrik bireylerin performans düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of performance level of geriatric individuals with extended long COVID syndrome
- Tez No: 805242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uzamış COVİD Sendromu, bireylerin koronavirüsün neden olduğu hastalıktan ağır şekilde etkilenmesi ve semptomların süresinin uzaması olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızın birincil amacı, Uzamış COVİD Sendromu yaşayan geriatrik bireylerin performans düzeylerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızın ikincil amaçları, Uzamış COVİD Sendromu yaşayan geriatrik bireylerin denge, yürüme ve günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza, ortalama yaşları 71,84±5,81 yıl olan, %51'i erkek, %49'u kadın, toplam 124 yaşlı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik ve hastalıkla ilgili bilgileri 'sosyodemografik veri formu' ile; performans düzeyleri, 'Alusti test' ile; denge ve yürüme değerlendirmesi 'Tinetti Denge ve Yürüme Testi' (TDYT) ile; günlük yaşam aktiviteleri, 'Barthel indeksi' (Bİ) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler fizyoterapist tarafından gerçekleştirildi. Gruplar arası değerlendirmelerde, Alusti test alt parametrelerinden sağ ve sol üst ekstremite kas kuvveti, sırt üstünden oturma pozisyonuna gelme, otururken gövde kontrolü, ayakta durma puan ortalamaları Grup 1'de, Grup 2'ye göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşüktü (p0,05). Sonuç olarak, uzamış COVİD sendromu yaşayan geriatrik bireylerin üst ekstremite kas kuvveti, sırt üstünden oturmaya gelme, gövde kontrolü sağlama ve yürüme ile ilgili performans parametrelerinin hastalıktan olumsuz etkilendiği ancak bu durumun denge ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyini etkilemediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Long COVİD Syndrome is defined that individuals who are heavily affected by a coronavirus and prolonged symptoms. The primary purpose of our study is to evaluate the performance levels of geriatric individuals who have long COVİD Syndrome. The secondary aims of our study are to evaluate balance, walking, and daily living activities of geriatric individuals with long COVİD Syndrome and to compare them with healthy controls. A total of 124 elderly individuals, 51% male, and 49% female, with a mean age of 71.84±5.81 years, were included in our study. Participants have applied some basic tests such as demographic and disease-related information of the participants with the 'sociodemographic data form'; performance levels, with 'The Alusti test'; balance and gait assessment with the 'Tinetti Balance and Gait Test' (TDYT); and also activities of daily living 'Barthel index' (BI). These were evaluated by the physiotherapist.In Alusti test, active joint range of motion in the right and left upper extremities, the transition from back to sitting position, and trunk control were tested. According to the Alusti test result, when it is compared between group 1 and group 2, group 1 is assessed as significantly lower than group 2 (p0.05). As a result, it was concluded that the performance parameters of geriatric individuals with long COVİD syndrome related to active range of motion, sitting on the back, providing trunk control, and walking were negatively affected by the disease, but this didn't affect the level of independence in balance and daily living activities