Covid-19 pandemi döneminde okul çağı çocuklarının beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of changes in the nutrition habits of school age children during the covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 805243
  2. Yazar: GÖZDE KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemi sürecinde örgün eğitimden uzak kalan, alışılmış davranışlarından uzaklaşan 7-12 yaş okul çağı çocuğu olan veliler arasında 7-12 yaş okul çağı çocuklarında pandemi döneminde değişen beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Nisan 2021-Ağustos 2021 tarihlerinde kesitsel-tanımlayıcı tipte analize dayalı bir anket çalışması olarak yürütülmüştür. Covid-19 pandemi döneminde değişen beslenme alışkanlıklarının incelenmesi için çalışmaya katılmayı kabul eden 7-12 yaş aralığında çocuğu olan 400 veli çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada tanıtıcı bilgi formu, pandemi sırasında değişen beslenme alışkanlıkları, çocuk beslenme anketi içeren bir anket formu uygulanmıştır. Çocukların pandemi öncesi ve sırasındaki vücut ağırlıklarının karşılaştırıldığı analizde %12,1'lik anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Yapılan pandemi öncesi ve sırasındaki karşılaştırma analizinde çocukların BKİ değerlerindeki ortalama %2,6'lık bir artış yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak okul çağı çocukları ve ebeveynlerinin sağlıklı beslenme bilgi düzeyleri konusunda yetersizlikler olabileceği düşünülmektedir. Hem gelecekte karışılabilecek salgınlar için önlem almak hem de sağlıklı toplumlar inşa edebilmek için okul çağı çocuklarının ve velilerinin beslenme konusunda daha bilinçli hale gelebilmeleri için daha çok eğitim, kongre, bildiri desteği sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out among parents of 7-12 years old school-age children to determine the changing dietary habits of school-age children, aged between 7–12-year-old, who stayed away from their formal education and moved away from their usual behaviors during the Covid-19 pandemic process. It was conducted as a cross-sectional-descriptive analysis-based survey study between April 2021 and August 2021. In order to examine the changing dietary habits during the Covid-19 pandemic period, 400 parents with children between the ages of 7-12 who agreed to participate in the study were included in the study. In the study, a questionnaire including an introductory information form, changing dietary habits during the pandemic, and a child nutrition questionnaire was applied. In the analysis comparing the body weights of children before and during the pandemic, a significant increase of 12.1% was observed. In the comparison analysis before and during the pandemic, it was observed that there was an average of 2.6% increase in the BMI values of the children. Based on these results, it is thought that school-age children and their parents may have deficiencies in their knowledge levels about healthy nutrition. It is recommended to provide more education, conferences, notice support so that school-age children and their parents can become more conscious about nutrition, both to take precautions for future epidemics and to build healthy societies.