Akdeniz toplumlarında aile değerlerinin dönüşümü
Transformation of family values in mediterranean societies
- Tez No: 805255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma aile değerleri ve aile çeşitliliği üzerinde durmaktadır. Çalışmada Akdeniz toplumlarına özgü olarak sunulan aile modelinin gerçekliğini sorgulamak, aile meselesinde Akdeniz toplumlarının ortaklaştığı ve farklılaştığı yönleri bulmak, Akdeniz'de yer alan ailelerin tek bir tipe ya da birbirlerinden oldukça farklı değerlere sahip olup olmadığını ve Akdeniz toplumlarında aileye ilişkin değerler arasındaki kültürel bağlantılılığı bulmak amaçlanmıştır. Bu nedenle Akdeniz'in üç farklı bölgesinde yer alan İspanya (batı), Mısır (doğu) ve Türkiye (kuzey) seçilerek bu toplumlara ilişkin aile değerleri analiz edilmiş, benzerlikler/farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu ülkelerdeki aile değerleri sosyalist feminist kuram ışığında irdelenmiştir. Çalışmanın doğası gereği nicel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Dünya Değerler Araştırması'nın 1999-2004 dönemi (4. Dalga) ve 2010-2014 döneminde (6. Dalga) elde ettiği veri setleri kullanılarak hem ayrı ayrı bu dönemlerdeki aile değerleri hem de iki dönem arasında geçen zaman diliminde bu değerlerin dönüşümü irdelenmiştir. Dünya Değerler Araştırması'ndan elde edilen verilere ikincil veri analizi teknikleri uygulanmış; ilişki ve hipotez testleri yapılmıştır. Yapılan analizlerin ışığında İspanya, Mısır ve Türk toplumlarının aile değerlerinin bazı noktalarda ortaklık bazı noktalarda farklılık gösterdiği bulgulanmıştır. Ayrıca iki dönem arasında geçen zaman diliminde her üç toplumun aile değerlerinin dönüştüğü saptanmıştır. Sonuç olarak Akdeniz'de yer alan bu üç toplumun aile değerlerinin birbirlerinden farklı olduğu ancak aralarında bir bağlantı olduğuna ulaşılmıştır. Aileye ilişkin tek bir tanım olmadığı gibi tek bir Akdeniz aile yapısının da olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca iki dönemde mevcut aile değerleri üzerinde ve bu iki dönem arasında gerçekleşen aile değerlerinin dönüşümü üzerinde toplumsal cinsiyetin ve sınıfın oldukça etkili bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on family values and family diversity. Questioning the reality of the family model presented to Mediterranean societies, finding the common and different aspects of Mediterranean societies specifically on the family issue, determining whether families in the Mediterranean region have a single type or significantly different values from each other, and finding the cultural connectedness among family values in Mediterranean societies were the aims of this study. Herewith, family values for Spain (west), Egypt (east), and Turkey (north), which are located in three different regions of the Mediterranean, were analyzed, and similarities and differences were revealed. Family values in these countries were examined in the light of socialist feminist theory and quantitative research techniques were used due to the nature of the study. Data sets obtained from the World Values Survey during the 1999-2004 period (4th wave) and the 2010-2014 period (6th wave) were used to examine the family values both in these periods separately and the transformation of these values between the two periods. Secondary data analysis techniques were applied to the data and relationship and hypothesis tests were conducted. Based on the analysis, it was found that the family values of Spanish, Egyptian, and Turkish societies have similarities and differences in some aspects. It was also determined that the family values of all three societies had undergone transformation between the two periods. As a result, it was concluded that the family values of these three societies in the Mediterranean are different from each other but have a connection. Also, there is neither a single definition for the family nor a single Mediterranean family structure. In addition, it was found that gender and class are highly effective factors in the family values in both periods and the transformation of these values between the two periods.