Boşanma sürecinin akademisyen kadınlar üzerine etkileri (Akdeniz Üniversitesi örneği)
Influences of divorce process on female academians (Case study of Akdeniz University)
- Tez No: 363394
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Modernlesme çabası içinde olan günümüz toplumlarında meydana gelen degisim ve dönüsümler, evlilik ve aile kurumuna da yansımakta ve pek çok toplumda bosanmalar artmaktadır. Sanayilesme ve beraberinde yasanan kentlesme süreci, degisen is yasamı, kadının ve erkegin isgücüne katılım oranındaki yükselis, artan bireysellesme ve liberallesme hem evlilik ve aile kurumu hem de bosanmalar üzerinde etkide bulunmaktadır. Bu çalısmada toplumsal degisme sürecinde aile ve evlilik kurumunun isleyisi ve bosanma olgusunun olusumu, gelisimi ve degisimi açıklanmaktadır. Akdeniz Üniversitesi'nde bosanmıs akademisyen kadınlarla yapılan derinlemesine görüsmeler yoluyla kadınların evlilik ve bosanma süreçlerine iliskin veriler toplanarak bosanma neden ve sonuçlarının irdelenmesine çalısılmıstır. Ayrıca bireylerin sosyal, ekonomik, kisisel ve hukuksal statülerinde önemli bazı degisiklikler meydana getiren bosanmaların, kadınların yasamlarına nasıl etkide bulundugu ve bosanma sonrası sürece adaptasyonları incelenmistir. Bosanmalar bir yandan ekonomik zorlukları, sosyal ve psikolojik yıpranmayı beraberinde getirirken, diger taraftan evlilikte yasanılan sıkıntıların sona ermesi ve rahatlama ile sonuçlanabilmektedir. Ne var ki, özellikle evliliklerin çıkmaza girdigi zamanlarda bir çözüm yolu ve özgürlesme aracı olarak algılanan bosanmalar, geleneksel degerlerin tam olarak terk edilip modern tutumların benimsenmedigi toplumlarda, kadınlar hangi sosyoekonomik statüye sahip olursa olsun pek çok açıdan hayatlarını sınırlamaktadır. Toplumun bosanmıs kadına olumsuz yaklasımı, bu kadınların yasamlarının her alanını önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Changes and transformations occurring in today's societies which are in the struggle of modernization are reflected on the marriage and family institution as well, resulting in an increase of divorces in most societies. Industrialization and the accompanying urbanization process, changing working life, rise in the female and male labor force participation rate, increasing individualization and liberalization have an impact on both the marriage and family institution and divorces. This study explains functioning of the marriage and family institution and formation, development and shift of the phenomenon of divorce within the process of social change. Causes and consequences of divorce are aimed to be analyzed by gathering data related to the marriage and divorce processes of women through in-depth interviews conducted with divorced female academicians working at the Akdeniz University. In addition, how divorces, causing certain significant changes in individuals' social, economic, personal and legal status, affect women's lives, and their adaptation to the post-divorce period are analyzed. Bringing about economic hardships, social and psychological exhaustion on one hand, divorces may result in the cease of distress suffered during marriage and thus in a consequent relief. However, perceived as a way of solution and a means of liberation, particularly at a time when marriages have come to a deadlock, divorces prove to restrain women's lives in many aspects regardless of their socio-economic status at societies which have failed to abandon traditional values completely and adopt modern attitudes. Negative approach of the society towards divorced women influences every aspect of these women's lives considerably.