Üç boyutlu yazıcı ile direkt üretilen şeffaf plakların okluzal kuvvetler altındaki boyutsal değişimlerinin sonlu eleman analizi ile incelenmesi
Investigation of dimensional changes under occlusal forces of direct 3d printed clear aligners with finite element analysis
- Tez No: 805283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SERHAT DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, direkt basım teknolojisi ile üretilen şeffaf plak materyallerinin okluzal kuvvetler altındaki boyutsal değişimlerinin ve mekanik davranışlarının sonlu elemanlar analizi kullanarak karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Üst çene diş modeline uyumlu üç boyutlu şeffaf plak modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan şeffaf plak modeli uygun malzeme özellikleri tanımlanarak sonlu elemanlar analizine hazır hale getirilmiştir. Kesici, kanin diş ve molar diş hizasından çiğneme grafiğine uygun okluzal kuvvetler iki farklı üretim tekniği ile üretilen şeffaf plak modellerine uygulanarak toplam 6 farklı senaryo gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucuna göre analiz edilen şeffaf plak modelinin boyutsal değişim miktarları ile şeffaf plak üzerinde oluşan Von Mises stres değerleri incelenmiştir. Dental LT şeffaf reçine ile doğrudan üretilen şeffaf plak modelinde 16 nolu diş bölgesine kuvvet uygulandığında en yüksek deformasyon miktarı 0,519 mm olarak ölçülmüştür. Dental LT reçinesi ile doğrudan üretilen şeffaf plak modelinde maksimum deformasyonlar Duran şeffaf plak materyalinden tüm senaryolarda daha yüksek bulunmuştur. 13 nolu diş bölgesine uygulanan kuvvetl senaryolarında iki şeffaf plak modelinde de 27 nolu diş bölgesinde bukkal ve gingival yönde deformasyon vardır. Direkt baskı ile üretilen şeffaf plak materyali, ısıyla şekillendirilen şeffaf plak materyali ile okluzal kuvvetler altında benzer biyomekanik özellikler ve boyutsal değişimler göstermiştir. Modellerde stres ve yer değiştirme miktarları incelendiğinde, direkt baskı üretilen şeffaf plakların ısı ile şekillendirilen şeffaf plak materyalleri biyomekanik davranışları benzerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the dimensional changes and physical behaviors of clear aligner materials produced with different production techniques under occlusal forces using finite element analysis. 3D clear aligner model compatible with the upper jaw typodont tooth model was created. The created clear aligner model was made ready for finite element analysis by defining suitable material properties. A total of 6 different scenarios were realized by applying the occlusal forces appropriate to the chewing force chart from the incisor teeth, canine tooth and molar tooth region to the clear aligner models produced with two different production techniques. According to the results of the analysis, the dimensional changes of the analyzed clear plate model and the Von Mises stress values formed on the clear aligner models were examined. The highest amount of deformation was observed as 0.519 mm when force was applied to the tooth region 16 in the clear aligner model produced directly with Dental LT transparent resin. The maximum deformations of the clear aligner model produced directly with Dental LT resin were found to be higher in all scenarios than the Duran clear aligner material. In the force scenarios applied to the tooth number 13 region, the most deformation findings in the buccal and gingival directions were observed in the tooth number 27 region in both clear aligner models. Clear aligner material produced by direct 3D printing showed similar biomechanical properties and dimensional changes under occlusal forces with thermoformed clear aligner material. When the amount of stress and displacement in the models are examined, the biomechanical behaviour of the Duran clear aligner material with clear aligner directly printed with Dental LT clear resin is similar.