Berrak hücreli renal hücreli karsinomlarda nestin ekspresyonunun prognostik önemi
  1. Tez No: 805284
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Üroloji, Oncology, Pathology, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda berrak hücreli renal hücreli karsinomlarda nestin ekspresyonunun prognostik önemini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya berrak hücreli renal hücreli karsinom tanısı alan, en az 60 aylık takip süresi olan 160 hasta dahil edildi. Hastalara ait parafin blokları patoloji arşivinden çıkarılarak immünohistokimyasal yöntemle nestin ekspresyonu değerlendirildi. Buna göre endotelyal hücrelerde 0=boyanma yok, 1= zayıf boyanma, 2=yoğun boyanma olarak sınıflandırıldı. Gruplar arasındaki klinik, demografik, laboratuvar ve patoloji verileri; nüks, progresyon ve sağkalım değerleri karşılaştırıldı; anlamlı çıkan veriler kaydedilerek nestin ekspresyonu ile aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla korelasyon analizi yapıldı. Hastalar sağkalım durumuna göre hayatta ve eksitus olanlar diye ikiye ayrılarak bağımsız risk faktörlerine bakıldı, sağkalım analizleri yapıldı. Sonrasında hastalar nüks gelişen ve gelişmeyen olmak iki gruba ayrılarak, nüks gelişimi açısından bağımsız risk faktörleri araştırıldı. Çalışmaya alınan 160 hastanın 95'i (%59,4) erkek, 65'i (%40,6) kadındı. Hastaların ortanca yaşı 60 (25-89) idi. Hastaların medyan takip süresi 105,9 (1-214) ay idi. Takipte 60 (%37,5) hastanın eksitus olduğu saptandı. Dokuların nestin boyama özelliklerine bakıldığında 18 (%11,3) hasta 0 (boyanma yok), 54 (%33,8) hasta 1(hafif boyanma), 88 (%55,0) hasta 2 (yoğun boyanma) olarak değerlendirildi. Nestin gruplarına göre hastalar karşılaştırıldığında nestin ekspresyonu ile sağkalım ve hastalık nüksü ile anlamlı bir fark saptanmamıştır (sağkalım: 9 (%9), 30 (%30), 61(%61); p=0,132; hastalık nüksü: 16(%11,4), 44 (%31,4), 80 (%57,1); p=0,252).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the prognostic significance of nestin expression in clear cell renal cell carcinomas. A total of 160 patients diagnosed with clear cell renal cell carcinoma whose follow-up period was at least 60 months were included in this study. Nestin expression was evaluated from the paraffin blocks of the patients. Nestin expression in endothelial cells were classified as 0 = no staining, 1 = weak staining, 2 = intense staining and the clinical, demographic, laboratory findings, pathological data, survival and recurrence status of groups were compared. A correlation analysis was performed to evaluate the association between the nestin expression and significant variables. The patients were divided into two groups according to survival status; as alive and exitus and groups were compared in terms of clinical, demographic, laboratory findings and pathological data by univariate analysis. A multivariate analysis was performed to identify the independent risk factors and survival analysis was performed according to the independent risk factors. Also, the patients were divided into two groups according to recurrence status; as recurrence (+) and recurrence (-) and groups were compared in terms of clinical, demographic, laboratory findings and pathological data by univariate analysis. A multivariate analysis was performed to identify the independent risk factors and recurrence free survival analysis was performed according to the independent risk factors. The median age of the patients was 60 (25-89) years old and 95 (59.4%) of them were male and 65 (40.6%) of them were female. The median follow-up period of the patients was 105.9 (1-214) months. A total of 60 (37.5%) patients were dead during follow-up. Considering the nestin staining properties of the tissues; 18 (11.3%) patients were evaluated as 0 (no staining), 54 (33.8%) patients 1 (mild staining), 88 (55.0%) patients 2 (intensive staining). When the patients were compared according to the nestin expression, no significant difference was found in terms of survival and disease recurrence rates (survival: 9 (9%), 30 (30%), 61 (61%); p=0.132; disease recurrence: 16 (11%, 4), 44 (31.4%), 80 (57.1%); p=0.252).