Yaşlı kadınlara yönelik fonksiyonel giysilerin geliştirilmesi
Development of functional clothing for older women
- Tez No: 805323
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin amacı, 65 yaş üzerindeki kadınların iç çamaşırı kullanımında yaşadıkları sorunların tespitine yönelik bir anket çalışması yapmak ve çıkan sonuçlara göre hem yazlık hem de kışlık ürünlerde yaşanan sorunları ortadan kaldıracak fonksiyonel ve konforlu özel iç çamaşırları tasarlamak ve üretmektir. Bu amaçla hem yazlık hem de kışlık iç giyim ürünleri için uygun kumaşlar belirlenerek bunlar üretilmiştir. Yazlık iç giyim için üretilen süprem kumaşların lif tipleri; %95pamuk/%5elastan, %95bambu/%5elastan, %95viskon/%5elastan, pamuk/bambu/elastan ve pamuk/viskon/elastan karışımıdır. Kışlık iç giyim için üretilen interlok ürün için sadece doğal %100 pamuk lifi seçilmiştir. Kumaşlar üretildikten sonra ham oldukları için bazik işlem ve ağartma gibi ön terbiye işlemlerinden geçirilmiştir. Ön terbiyesi yapılan tüm kumaşların fiziksel testleri yapılmıştır. Daha sonra bu kumaşlara fonksiyonel özellikler kazandırılması amacıyla birtakım bitim işlemleri uygulanmıştır. Kumaşlara uygulanan bitim işlemleri, katyonik, mikro silikon ve makro silikon gibi yumuşatıcılar ve antibakteriyel özellik kazandıran maddelerle yapılan işlemlerdir. Bitim işlemlerinden sonra kumaşların performans özelliklerinin belirlenmesi için gramaj, kumaş kalınlığı, sürtünme katsayısı, elastikiyet, boyut değişimi, patlama mukavemeti, hava geçirgenliği, ısıl konfor, nem iletim özellikleri ve antibakteriyel test gibi fiziksel, performans ve konfor testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek tezin sonunda, yaşlı kadınlar için fonksiyonel ve konforlu yazlık iç çamaşırı, makro silikon yumuşatıcı ve antibakteriyel maddelerle işlem gören %95viskon/%5elastan örme kumaştan üretilmiştir. Kışlık iç çamaşırı ise, katyonik yumuşatıcı ve antibakteriyel maddelerle işlem gören %100 pamuk interlok örme kumaştan üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to conduct a survey to determine the problems experienced by women over the age of 65 in the use of underwear, and to design and produce functional and comfortable special underwear that will eliminate the problems experienced in both summer and winter products, according to the results. For this purpose, suitable fabrics for both summer and these were produced. Fiber types of single jersey fabrics produced for summer underwear; it is a blend of 95%cotton/5%elastane, 95%bamboo/5%elastane, 95%viscose/5%elastane, cotton/bamboo/elastane and cotton/viscose/elastane. Only naturel 100% cotton fiber was chosen for the interlock product produced for winter underwear. Since the fabrics are raw after they are produced, they have been subjected to pre-treatment processes such as basic treatment and bleaching. All pre-treated fabrics were physically tested. Afterwards, some finishing processes were applied to these fabrics in order to gain functional properties. The finishing processes applied to the fabrics are the processes made with softeners such as cationic, micro silicon and macro silicon and substances that give antibacterial properties. Physical, performance and comfort tests such as weight, fabric thickness, friction coefficient, elasticity, size change, bursting strength, air permeability, thermal comfort, moisture transmission properties and antibacterial test were carried out to determine the performance properties of the fabrics after finishing processes. By evaluating the results obtained, at the end of the thesis, functional and comfortable the summer underwear for old women was produced from %95viscose/%5elastane knitted fabric treated with macro silicone softener and antibacterial substances. The winter underwear was produced from 100% cotton interlock knitted fabric treated with cationic softener and antibacterial agents.