İhale teorisi çerçevesinde LEGO setlerinin eBay piyasasında fiyatlandırılması
The pricing of LEGO sets in eBay market in the framework of auction theory
- Tez No: 805340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF AY YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İhale teorisine olan ilginin son 20 yılda artmasına rağmen veri mevcudiyeti ihaleler üzerine yapılan ampirik çalışmaları kısıtlamıştır. eBay gibi çevrimiçi açık arttırma platformlarının son zamanlarda ekonomi literatüründe önem kazanması ve elektronik ticaretin başarılı biçimlerinden biri haline gelmesi ampirik çalışmalar için de mükemmel bir veri kaynağı oluşturmuştur. Bu çerçevede çalışmada çevrimiçi açık arttırma platformlarından en büyük işlem ve veri hacmine sahip olan eBay'in veri setinden yararlanılmıştır. 1-10 Ocak 2023 döneminde eBay platformunda açık arttırma formatı ile satılan LEGO setlerine ilişkin açık arttırma verileri kullanılarak, ihale piyasasında gerçekleşen fiyatın belirleyicileri incelenmiş ve 2680 gözlemden oluşan örneklem üzerinden R açık kaynak yazılım programı kullanılarak regresyon analizi (OLS) gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 5 farklı model spesifikasyonu altında, ihale piyasasında gerçekleşen fiyatın belirleyicilerine ve satıcının gelirine ilişkin önemli bulgular elde edilmiştir. İlk olarak, bir satıcının diğer eBay kullanıcıları tarafından bildirilen olumlu geri bildirim puanları, satış fiyatı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip iken; negatif geri bildirim puanları, pozitif geri bildirim puanlarına kıyasla çok daha büyük bir etkiye sahip olmasına rağmen istatistiki olarak anlamlı değildir. İkinci olarak, minimum teklifin ve rezerv fiyatın varlığının satış fiyatı üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri vardır. Üçüncüsü, daha uzun süren açık arttırmaların daha yüksek satış fiyatı ile sonuçlandığı ön savının aksine, söz konusu piyasanın yoğunluğu sebebiyle açık arttırma süresinin satış fiyatı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Dördüncüsü, teklif sahipleri sayısının satış fiyatı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi vardır. Ayrıca, aynı anda hem açılış fiyatına hem de gizli rezerv fiyata sahip olan bir açık arttırmanın satıcının gelirini arttırdığı gözlemlenmiştir. Son olarak, ihale sürecinin dışında LEGO setleri özelinde belirlenen diğer dışsal değişkenlerin, satış fiyatı üzerinde pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğu görülmektedir. Bulgularımıza ek olarak, zamanla arzı kısıtlı hale gelen ve alternatif bir yatırım aracı olarak nitelenen setlerin, ikincil piyasalarda satış fiyatını ortalama %0,28 arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although interest in auction theory has increased over the past 20 years, data availability has limited empirical work on auctions. The fact that online auction platforms such as eBay have recently gained importance in the economics literature and have become one of the successful forms of electronic commerce has also created an excellent data source for empirical studies. In this context, the data set of eBay, which had the largest trading and data volume among online auction platforms, was utilized in the study. The determinants of the price realized in the auction market were examined by using the auction data of the LEGO sets sold in an open bidding format on the eBay platform between January 1st and 10th, 2023; a regression analysis (OLS) was performed on a sample consisting of 2680 observations using the R open-source software program. In the study conducted under the five different model specifications, some significant results were obtained regarding the determinants of the price realized in the auction market and the seller's revenue. Firstly, a seller's positive feedback scores reported by other eBay users had a positive and significant effect on the selling price; however, negative feedback scores were not statistically significant despite their much greater impact than positive feedback scores. Secondly, the presence of a minimum bid and a reserve price has significant and positive effects on the selling price. Thirdly, contrary to the hypothesis that longer auctions resulted in higher selling prices, it was concluded that the auction duration did not have a significant effect on the selling price due to the intensity of the said market. Fourthly, the number of bidders has a significant and positive effect on the selling price. Moreover, it was observed that an auction with both an opening price and a secret reserve price increased the seller's revenue. Finally, it was observed that other external variables determined specifically for LEGO sets, apart from the auction process, had positive and significant effects on the sales price. In addition to our findings, it was determined that the sales price of the sets, which became limited in supply over time and were described as an alternative investment instrument, increased by an average of 0.28% in the secondary markets.