Kriyoterapide ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of pain in cryotherapy
- Tez No: 805339
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Dermatoloji günlük pratiğinde sıkça uygulanan kriyoterapinin, bilinen en yaygın komplikasyonu ağrı olmasına rağmen, işlem öncesi lokal aneztezi uygulamasının ağrı açıısndan yararını araştıran bir çalışma bilindiği kadarıyla bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda farklı vücut alanlarında ağrı duyusunun farklı olabileceği düşüncesiyle gövde ve genital bölgede kriyoterapi ve lokal anestezi uygulaması nedenli ağrıyı değerlendirmeyi planladık. Sonrasında bu alanlarda sık görülen kriyoterapi endikasyonu olan dermatozları anogenital verruka ve seboreik keratoz olarak seçtik. Anogenital verruka ve sırtta seboreik keratoz hasta grupları üzerinde kriyoterapi, lokal anestezi ve tamponize edilmiş lokal anestezinin neden olduğu ağrıyı, hasta tarafından numerik ağrı skalası üzerinden yapılan değerlendirme ile karşılaştırmayı ve dermatoloji günlük pratik uygulamalarında kriyoterapide lokal anestezinin katkısını araştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniğine Eylül 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran, anogenital bölgede en az 3 verrukası olan 30 hasta ile, sırtta en az 3 seboreik keratozu olan 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Anogenital verruka ve sırtta seboreik keratoz tanılı 2 hasta grubunda da her hastada en az üçer santimetre aralıklı yerleşmiş üçer lezyon seçildi. Birinci lezyona sadece kriyoterapi, 2. lezyona lidokain-epinefrin ile lokal anestezi sağlandıktan sonra kriyoterapi, 3. lezyona ise bikarbonat ile 1/10 oranında tamponize edilmiş lidokain-epinefrin ile lokal anestezi uygulandıktan sonra kriyoterapi tedavisi uygulandı. Sadece kriyoterapi uygulanan lezyonda kriyoterapiden hemen sonra; lokal anestezi ya da bikarbonatla tamponize edilmiş lokal anestezi işlemi uygulanan lezyonlarda ise enjeksiyonlardan hemen sonra, kriyoterapiden önce numerik ağrı skalası doldurtuldu. Hastalardan kriyoterapi ve lokal anestezik enjeksiyonları sırasında duydukları ağrıyı 0 ile 10 arasında puanlamaları istendi ve belirtilen puanlar hasta takip formuna kaydedildi. Aynı sorgulama işlemden 1 saat sonra her lezyon için numerik ağrı skalası doldurtularak tekrarlandı. Bulgular: Hasta popülasyonunu oluşturan 55 hastanın 45'i (%81.8) erkek, 10'u (%18.2) kadındı. Hastaların yaşları 21 ile 80 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 52.4±18.8'di. Hastaların tedavi uygulanan lezyonlarının çapları 2 mm ile 22 mm arasında değişmekte olup, medyan değeri 4 (5-8) mm idi. Lezyonların donma süreleri 10 sn ile 30 sn arasında değişmekte olup, donma süresi medyan değeri 15 (15-20) idi. İşlemlerden hemen sonraki ağrı değerleri karşılaştırıldığında, K0 NAS, LA0 NAS ve TLA0 NAS arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptandı (p=0.010). TLA0 NAS, LA0 NAS'tan anlamlı olarak daha düşüktü (p=0.013).
Özet (Çeviri)
Objective: Although pain is the most common complication of cryotherapy, which is frequently used in dermatology daily practice, there is no comprehensive study on this subject in the literature. In our study, we planned to evaluate cryotherapy and local anesthesia related pain in the trunk and genital region, considering that the sensation of pain may be different in different body areas. Afterwards, we selected the dermatoses which most common cryotherapy indications in these areas as anogenital verruca and seborrheic keratosis. We aimed to compare the pain caused by cryotherapy, local anesthesia and buffered local anesthesia on anogenital verruca and back located seborrheic keratosis. Pain evaluation made by the patient on a numerical pain scale. Materials and Methods: Thirty patients with at least 3 verrucas in the anogenital region and 25 patients with at least 3 seborrheic keratosis on the back, who applied to the Dermatology and Venereal Diseases Polyclinic of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Hospital, between September 2021 and January 2022, were included in the study. Three lesions located at least three centimeters apart from each other were selected in each patient in the 2 patient groups. The first lesion was treated with only cryotherapy, the second lesion was administered local anesthesia with lidocaine-epinephrine then cryotherapy, and the third lesion was treated with local anesthesia with lidocaine- epinephrine buffered 1/10 with bicarbonate then cryotherapy. In the lesions in which local anesthesia or local anesthesia buffered with bicarbonate was applied, a numerical pain scale was filled immediately after the injections and before cryotherapy. The patients were asked to rate the pain they felt during cryotherapy and local anesthetic injections between 0 and 10, and the specified scores were recorded on the patient form. The same questioning was repeated 1 hour after the procedure by filling in a numerical pain scale for each lesion. Results: Of the 55 patients who made up the patient population, 45 (81.8%) were male and 10 (18.2%) were female. The ages of the patients ranged from 21 to 80, with a mean age of 52.4±18.8 years. The diameters of the treated lesions of the patients ranged from 2 mm to 22 mm, with a median value of 4 (5-8) mm. The freezing times of the lesions ranged from 10 to 30 seconds, and the median freezing time was 15 (15-20). When the pain values immediately after the procedures were compared, a statistically significant difference was found between K0 NAS, LA0 NAS and TLA0 NAS (p=0.010). TLA0 NAS was significantly lower than LA0 NAS (p=0.013).