Akustik ve görsel konforun standartlara uygunluğunun analizi: Eğitim binası örneği
Analysis of the compliance of acoustics and visual comfort with standards: A case study of an educational building
  1. Tez No: 805348
  2. Yazar: ONURCAN ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Binalardaki kullanıcı konforunun, iç ortam koşullarının önemli bir parçası olan görsel ve akustik koşullardan etkilendiği bilinmektedir. Çeşitli standartlar, bu koşullar için, binaların işletilmesi için referans noktası olarak alınan aralıkları veya değerleri belirtmektedir. Ancak, kullanıcı konforunun, kullanıcının algısı, tercihi ve memnuniyeti açısından sayısız bilinmeyene bağlı olmasından dolayı bu standartlar, bina sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayamayabilir. Bu çalışma kapsamında, bir eğitim binasındaki akustik ve görsel konforu etkileyen iç ortam koşullarının standartlara uygunluğunun araştırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda İzmir'de bulunan Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü derslik binasında24 Ekim 2019-12 Ocak 2020 tarihleri arasında objektif ölçümler yapılmıştır. Aydınlık ve ses basınç seviyelerini içeren iç ortam koşulları 5 hafta boyunca izlendi. Sonuçlar, aydınlatma ile ilgili ölçümlerin %47'sinin önerilen aralıklar içinde olduğunu göstermektedir. Ses seviyelerine ilişkin ölçümlerin ise %100'ü önerilen minimum değerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupant comfort in buildings is known to be impacted by visual and acoustic conditions, which are essential parts of indoor environmental conditions. Variety of standards specify either ranges or values for these conditions, which are taken as a reference point for operating buildings. However, the fact that occupant comfort has numerous unknowns with regard to occupants' perception, preference and satisfaction; these standards might not necessarily meet occupants' needs. This study aims at investigating the compatibility of indoor environmental conditions which affect the acoustic and visual comfort of occupants in an educational building against standards. Within this context, objective measurements were conducted at Ege University Civil Engineering Department in classroom building located in Izmir, between the dates of October 24th 2019 – January 12th 2020. Indoor environmental conditions including illuminance and sound pressure levels were monitored for 5 weeks. The results show that 47% of the measurements regarding illuminance were within the recommended ranges. 100% of the measurements regarding sound levels were determined to be above the minimum value recommended.