Kral John dönemi İngiltere'de feodalite ve Magna Carta'ya giden yol (1199- 1216)
Feodality in England in the term of King John and the road to Magna Carta (1199-1216)
- Tez No: 805347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez, XII. yüzyılın sonlarında siyasî faaliyetlerini görmeye başladığımız ve XIII. yüzyılda İngiltere Kralı olan John'un Fransa kralı Philip ile feodal hukuktan kaynaklı çatışmalarını, döneminde feodalite olgusunu, Papa ve baronlar ile olan münasebetlerini ve böylelikle Magna Carta'ya giden süreci incelemektedir. Bu çalışmada Kral John'un kendisine intikal eden kıtasal haklarını koruyamaması ve feodal unsurlarla giriştiği güç mücadelesi tartışılacaktır. Çalışmanın temel tezine göre John, babası II. Henry Plantaganet'ten devraldığı mirası feodal unsurları baskılamak için kullanmış ancak başarılı olamamıştır. Çalışma pek çok ana kaynak ve telif eserin yanı sıra arşiv belgeleri, biyografiler, mektuplar vd. gibi birçok kaynağa dayanmaktadır. Kral John dönemi İngiltere'de feodalite olgusunu ve Magna Carta'ya giden süreci tahlil eden çalışma olarak literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde Kral John'un (1166- 1216) hayatı ve siyasî faaliyetleri II. Henry'nin (1155- 1189) saltanatından başlanarak etraflıca tahlil edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde İngiliz fodalitesinin John dönemindeki toplumsal yapısı ekonomik unsurlar ön plana çıkarılarak incelendi. Üçüncü bölümde ise Magna Carta'ya giden sürece etki eden Bauvines Savaşı ve Magna Carta'nın ilanı akabinde baronların isyanı analiz edildi. Araştırma neticesinde Magna Carta'nın kesin olarak feodal unsurların etkisiyle yürürlüğe girdiği ve Kral John'un Angevin mirasını sekteye uğrattığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamız göstermektedir ki; John kendisine intikal eden mirası elde tutması bir yana yönetimini dahi sağlayamamış Magna Carta'ya giden süreçte baronlarına diz çökmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conflicts of John, King of England in the XIII century, whose political activities at the end of the XII century, caused by feudal law, the phenomenon of feudalism in his period, his relations with the Pope and barons, and thus the process leading to Magna Carta. In this study, it will be discussed that King John could not protect his continental rights transferred to him. According to the basic thesis of the study, John, his father II Henry used the legacy he inherited from Plantaganet to suppress feudal elements, but he was not successful. This work is based on many main sources and copyrighted works, as well as archival documents, biographies, letters, etc. King John aims to contribute to the literature as the first study to analyze the phenomenon of feudalism and the process leading to Magna Carta in England. In the first part, the life and political activities of King John (1166- 1216) II. It was thoroughly analyzed, starting with the reign of Henry (1155- 1189). In the second part of the study, the social structure of British fodalite in the John's period was examined by bringing economic elements to the fore. In the third part, the Battle of Bauvines and the rebellion of the barons, which influenced the process leading to Magna Carta, are analyzed. As a result of the research, it was concluded that Magna Carta definitely came into force under the influence of feudal elements and that King John interrupted Angevin's legacy. Our research shows that; John knelt down to his barons in the process leading to Magna Carta, who could not even manage, let alone retain the legacy that was transferred to him.