Dijital üretüketici emeğinin sınıf içindeki konumu: Akışkan modern çağda dijital işçiler
The position of digital prosumer labor in class: Digital workers in the liquid modern age
- Tez No: 805359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Enformasyon ekseninde şekillenen akışkan modern toplumun temel dinamikleri ile dijital üretüketici emeğinin kesişim noktalarının ele alındığı bu çalışma, iki olgunun birbirlerine içkin olduklarını gösterme iddiası taşımaktadır. İlgili olgular arasındaki izdüşümü ortaya koyma iddiasının temelinde ise akışkan modernite çağının temel toplumsal birimlerinden biri olan ve enformasyon teknolojisi cihazlarını kullanarak enformasyona dayalı ürün, hizmet, servis ve strateji üreten dijital işçilerin emeklerinin niteliğini ve sınıf konumlarını tartışma motivasyonu yatmaktadır. Birinci bölümde emek konusu farklı alt başlıklarda ele alınmıştır. İkinci bölümde maddi-olmayan emek konusu üzerinde durulmuştur. Nitekim çalışmanın içeriğini oluşturan artık değer, üretüketici emeği, dijital emek, akışkan modernite ve imparatorluk kavramları bu bölümde önemli yer tutmaktadır. Üçüncü bölümde enformasyona dayalı bir içerik pazarlama şirketinde tam zamanlı çalışan kişileri kapsayan genişletilmiş vaka çalışmasının çıktılarına yer verilmiştir. Araştırma tekniğinde yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, katılımlı gözlem ve deneyim paylaşımı yer almaktadır. Katılımlı gözlem ve deneyim paylaşımı fiziki ve dijital ortamlarda gerçekleşmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular ise nitel veri analizine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda enformasyon üzerinden ürün, hizmet, servis ve pazarlanabilir strateji üreten kişilerin kendilerini işçi ve dijital üretüketici olarak tanımlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Addressing the intersection points of the basic dynamics of the liquid modern society shaped on the axis of information and digital prosumer labor, this study claims to show that the two phenomena are inherent to each other. Underlying the claim to reveal the projection between the two phenomena is the motivation to discuss the nature of labor and the class position of digital workers, who are one of the basic social units of the era of fluid modernity and who produce information-based products, services, and strategies through information technology devices. In the first section, the subject of labor is discussed under different subheadings. The second section focuses on immaterial labor. As a matter of fact, the concepts of surplus value, prosumer labor, digital labor, liquid modernity and empire, which constitute the content of the study, have an important place in this section. The third section presents the outputs of an extended case study of full-time employees in an information-based content marketing company. The research technique included semi-structured in-depth interviews, participant observation and experience sharing. Participatory observation and experience sharing took place in physical and digital environments. The findings from the interviews were subjected to qualitative data analysis. Conclusion of the study, it was concluded that people who produce products, services, and marketable strategies through information define themselves as workers and digital prosumers.