İstanbul Tabip Odası'na intikal eden deontoloji sorunlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 80538
  2. Yazar: İBRAHİM BAŞAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SARI (AKDENİZ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 45 - -ÖZET- Bu çalışma 1970-1985 yılları arası İstanbul Tabip Oda sı Haysiyet Divanınca haklarında işlem yapılmış 39 Tıp Dokto ru ve 16 Diş hekimi olmak üzere 55 kişinin“Haysiyet Divanı Karar Defterinden”, soruşturma evrakını içeren dosyalardan, Doktor ve Diş Hekimleri için ayrı ayrı tutulmuş“Kayıt Fişle rinden”yararlanılarak hazırlanmıştır. Doktor ve diş hekimlerinin ihlâl ettiği Deontoloji kaideleri ayrı ayrı ele alınarak tablolar halinde gösterilmiş ve Haysiyet Divanı'nın bu konularda verdiği kararlarda yine bu tablolarda belirtilmiştir. En fazla ihlâl edilen Deontoloji Nizamnamesi maddele rinin sırayla 12, 7 ve 13 ncü maddeler olduğu Tabip Odası Haysiyet Divanınca verilen en ağır cezaların ise 3000 TL para cezası ve altı ay müddetle“meslekten men”şeklinde olduğu gösterilmiştir. Doktor ve Diş Hekimlerinin incelenmek üzere dosyaları nın Tabip Odasına intikal ettiği yıllara göre yaş dağılımı, doğum yerleri ve nüfus kütüğünde yazılı olduğu vilayetleri alınarak bölgelere göre dağılımı, bitirdikleri fakülte ve yıllara göre dağılımı, fakülte bitirme yaşı, ihtisasları, akademik kariyer unvanları, bildikleri lisanlar, resmi görev yaptıkları kurumlar, muayenehanelerinin ilçelere göre dağılı mı, hasta kabul gün ve saatleri ile başka bir Tabip Odasından gelip gelmedikleri ayrı ayrı ele alınarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY- This study was prepared by studying“The decision re gister of the court of honor”,“The documents of investiga tion”and“The registeration cards”which were kept separa tely for the 39 physicians and the 16 dentists (a total of 55 doctors) about whom a sentence was given by the court of honor of the Istanbul Medical Association between the years 1970-1985. The deontologic regulations that were infracted by the physicians and the dentists were considered separately and were arranged as tables. The decision of the court of honor was also shown on these tables. The most frequently infracted deontologic regulations were the 12, 7 and 13th articles and the most severe penalty given by the court of honor of the Medical Association was a fine of 3000 TL and“professional prohibition”for 6 months. The ages of the physicians and the dentists at the year their file had been transfered to the Medical Associa tion, their place of birth and their distribution to regions according to the province where their state register is, their year and school of graduation, their age of graduation, their specialities, their academic titles, the languages they know, the official institutions where they have worked, the place of their private offices, their working days and hours, whether they have come from another Medical Association have been studied on tables separately.