Hiperoksik ve hipoksik koşullarda serebral kan akımı değişikliklerinin radyoizotoplarla saptanması
- Tez No: 80539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 45 - ÖZET Araştırmada Beyin Kan Akiminin hipoksik ve hiperoksik gaz karışımları solutulan 10 köpekteki değişimi eritrositle rin invivo olarak işaretlenmesi tekniği ile ölçüldü. Eritrositler invivo olarak pirofosfat kullanmak su- retiyle sodyumpertekretat Tc ile işaretlendiler. Bu su- 9 9m retle Tc 'in dolaşım sistemi dışına çıkması 4 saat süre ile engellendi. Her bir deney ayrı, ayrı Hipoksik ve hiperoksik gaz karışımları ile solutuldu. Sonuçta Leyin kan akımı Hipoksik fazda normoksiye oranla %. 29,22 bir artış Hiperoksik fazda ise %. 2 8,01 bir azalma gösterdi.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY In this study, the changes in cerebral blood flow at 10 mongrel dogs on the breathing of hypoxic and hyperoxic gas mixtures was determined by the in vivo labelling technique 9 9m of red blood cells. The cells were labelled with Tc by the use of pyrophosphate. By means of this technique, the 99m diffusion of Tc out of the circulatory system was prevented for a period of about 4 hours. When the animals were allowed to breathe the hypoxic gas mixtures C7 %. 0~ ~ N“) for 5 minutes, cerebral blood flow increased 29.,22 %. over the normoxic mean value. On the other hand, the breathing of 10 Q % 0”for 5 minutes by the same animals yielded a diminution of 2 8,Q1 % below the normoxic value.