Destinasyon deneyiminin destinasyona yönelik imaja, değere ve sadakate etkisi: Efes Antik Kent örneği
The effect of destination experience on destination image, value and loyalty: The example of Efes Ancient City
  1. Tez No: 805394
  2. Yazar: MUSTAFA SEMİH GEÇTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Turistlerin bir destinasyonda yaşamış oldukları iyi turizm deneyimleri, destinasyona yönelik imajın olumlu olmasına, algıladıkları değerin yüksek olmasına destinasyon sadakatlerini artırmalarına ve nihayetinde şehrin ekonomik kalkınmasını teşvik etmelerine yardımcı olabilir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, destinasyon deneyiminin destinasyona yönelik imaja, değere ve sadakate etkisini incelemektir. Bu kapsamda Türkiye'de en çok turist ağırlayan müze ve ören yerlerinden ilk 3 sırada bulunan İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kentini ziyaret eden 453 turistten çevrimiçi anket tekniği ile veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı aracılığıyla güvenilirlik ve geçerlilik, normallik testi, açıklayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; destinasyon deneyimi alt boyutlarından eğlence deneyiminin duygusal değer, fonksiyonel değer, bilişsel imaj, destinasyon sadakati; eğitim deneyiminin duygusal değer; kaçış deneyiminin bilişsel imaj, destinasyon sadakati; estetik deneyiminin bilişsel imaj ve destinasyon sadakati üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Efes Antik kentine yönelik imajı, değeri ve sadakati arttırmaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Good tourism experiences of tourists in a destination can help to have a positive image of the destination, to have a high perceived value, to increase their loyalty to the destination and ultimately to promote the economic development of the city. In this context, the aim of the study is to examine the effect of the destination experience on the image, value and loyalty of the destination. In this context, data were obtained by online survey technique from 453 tourists visiting the ancient city of Ephesus, located in the Selçuk district of İzmir, which is in the top 3 of the museums and ruins that host the most tourists in Turkey. In the analysis of the data obtained, reliability and validity, normality test, explanatory factor analysis, correlation and regression analyzes were performed through the SPSS program. As a result of the analyzes made; emotional value, functional value, cognitive image, destination loyalty; emotional value of the educational experience; cognitive image of escape experience, destination loyalty; It has been determined that aesthetic experience has a significant effect on cognitive image and destination loyalty. In line with the results obtained, various suggestions have been made to increase the image, value and loyalty towards the ancient city of Ephesus.