Ultrasonografi eşliğinde erektör spina kasının farklı torakal seviyelerde ve farklı pozisyonlarda cilde olan uzaklığının karşılaştırılması
Comparison of the distance of the erector spina muscle from the skin at different thoracal levels and different positions under ultrasonography.
- Tez No: 805424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: USG'nin kullanımının artmasıyla beraber periferik sinir blokları yaygınlaşmaya başlamıştır. USG kullanımıyla interfasiyal plan bloklarından ESP bloğunun uygulanmasıda gündeme gelmiştir. Fasiyal plan blokları hem anestezik amaçlı hem de akut ve kronik ağrının tedavisinde kullanılmaktadır. ESPB; torakotomi, meme cerrahisi, kardiyak cerrahi, vertebra cerrahisi, kolesistektomi, inguinal herni onarımı, kalça cerrahisi gibi kronik omuz ağrısından kalça ameliyatına kadar çeşitli endikasyonlarda analjezi için başarıyla uygulanmıştır. ESPB farklı pozisyonlarda(oturur-lateral ve pron) ve farklı torakal seviyelerde yapılabilmektedir. Çalışmamızda Erektör Spina Plan blok uygulanacak hastalarda blok kalitesini artırmak için farklı torakal vertebral seviyelerde (T1-T2,T5-T6,T11-T12) ve farklı pozisyonlarda (lateral-oturur ve pron) ultrasonografi eşliğinde erektör spina kasının cilde olan mesafesinin en ideal ölçümünü hesaplamayı amaçladık. Metot: Bu çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında prospektif olarak yapıldı. Bu çalışma için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul (06.09.2021 Tarih ve 21.15.13 Nolu Karar ) onay kararı alınmıştır. Üst-orta ve alt torakal bölgeyi ilgilendiren her hasta çalışmaya dahil edildi. 18-65 yaş arası ASA I-II 40 kadın ve 40 erkek olmak üzere toplam 80 hasta çalışmaya katıldı. Hastalar ilk olarak elleri göbek bölgesinde bağlanıp dik oturur pozisyonda sağ tarafları, ikinci olarak lateral dekübit pozisyonda sol taraflarının üzerine yatarak elleri yanlarında sağ tarafları, üçüncü olarak pron pozisyonda elleri yanlarına uzatılarak başları sola çevirilip sağ tarafları ultrason eşliğinde muayene edildi. Lateral, dik oturur ve pron pozisyonlarda olmak üzere ilgili vertebraların (T1-T2, T5-T6, T11-T12) spinöz proçesleri belirlenip transvers proçes görünene kadar 3 cm laterale hareket ettirilip transvers proçes tespit edilince prob 90 derece çevrilir, sonra USG nin yüksek frekanslı 10-15 mmhz lineer probu sagittal konuma alınarak sırasıyla subkutanöz doku, rhomboid, trapezius, erektör spina kasları USG ekranında belirlendi. Erektör spina kası ve ilgili vertebraya bağlı transvers proçes belirlendikten sonra en net görüntü sağlanıp USG freezlenerek ekranın üst orta noktasından vertebral proçese kadar olan mesafe ölçülerek kayıt altına alındı. Böylece bu farklı ölçümler kendi içlerinde kıyaslandı. XI Bulgular: Yaş arttıkça erektör spina kasının cilde olan uzaklığı arasında zayıf bir ilişki bulunmuştur. BMI artışı ile erektör spina kasının cilde olan uzaklığı arasında güçlü bir ilişki vardır (p=0,001;p
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: With the increase in the use of USG, peripheral nerve blocks have become widespread. With the use of USG, the application of ESP block, one of the interfacial plane blocks, has also come to the fore. Facial plane blocks are used both for anesthetic purposes and in the treatment of acute and chronic pain. ESPB; It has been successfully applied for analgesia in various indications from chronic shoulder pain to hip surgery such as thoracotomy, breast surgery, cardiac surgery, vertebral surgery, cholecystectomy, inguinal hernia repair, hip surgery. ESPB can be performed in different positions (sitting-lateral-prone) and at different thoracic levels. In our study, we aimed to calculate the most ideal measurement of the distance of the erector spina muscle to the skin, accompanied by ultrasonography at different thoracic vertebral levels (T1-T2, T5-T6, T11-T12) and in different positions (lateral-sitting-prone) in order to improve the quality of block in patients who will undergo Erector Spina Plan block. we aimed. Method: This study was conducted prospectively in the Department of Anesthesiology and Reanimation, Faculty of Medicine, Harran University. The study was approved by the Harran University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee (Decision dated 06.09.2021 and numbered 21.15.13). Patients in surgeries involving the upper-middle-lower thoracic region were included in the study. ASA I-II 40 women aged 18- 65 years. A total of 80 patients, including 40 men and 40 men, participated in the study. Firstly, the patients were tied on the navel area and their right sides were sitting in an upright position, secondly, they were lying on their left sides in the lateral decubitus position, with their hands at their sides, and thirdly, their hands were extended to their sides in the prone position, their heads were turned to the left and they were on their right sides. He was examined under ultrasound guidance. Spinous processes of the relevant vertebrae (T1-T2, T5-T6, T11-T12) are determined, in lateral and prone positions, and the probe is rotated 90 degrees when the transverse process is detected by moving it 3 cm laterally until the transverse process is visible. The high-frequency 10-15 mmhz linear probe of the IC was taken to the sagittal position, and the subcutaneous tissue, rhomboid, trapezoidal ius. Erector spinae muscles were determined on the USG screen. After the erector spinae muscle and the process connected to the related vertebrae are determined, the clearest image is obtained and the distance from the upper middle point of the screen to the vertebral process is measured and recorded by freezing the USG. Thus, these different measurements are compared among themselves. Findings: A weak correlation was found between the distance of the erector spina muscle to the skin with increasing age.