Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin çok yönlü liderlik yönelimleri ile karar verme becerilerinin incelenmesi
Investigation of multidimensional leadership orientations and decision-making skills of high school students who play and don't do sports
- Tez No: 805430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin çok yönlü liderlik yönelimleri ile karar verme becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Van İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerin tüm kademelerinde eğitim gören 14-18 yaş arlığındaki öğrenciler oluştururken örneklem grubunu ise farklı okullarda okuyan (188 kadın, 262 erkek) 450 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan kişisel bilgi formları, Mann ve arkadaşları (1998) tarafından geliştirilen, Deniz (2004) tarafından Türkçeye çevrilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Melbourne Karar Verme Ölçeği (MKVÖ)”ve Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilen ''Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için iki düzeyli değişken karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak, cinsiyet değişkenine göre dikkatli karar verme sıra ortalamasına göre kadınlar lehine anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Spor yapma değişkenine göre kaçıngan karar verme sıra ortalamalarına baktığımızda spor yapmayanlar lehine anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the versatile leadership orientations and decision-making skills of high school students who do and do not do sports in terms of some variables. The population of the study consisted of students between the ages of 14-18 studying at all levels of high schools affiliated to the National Education Directorate of Van Province, while the sample group consisted of 450 students (188 female, 262 male) studying in different schools. The personal information form prepared by the researcher, the“Melbourne Decision Making Scale (MCDS)”developed by Mann et al. (1998), adapted into Turkish by Deniz (2004) and validity and reliability studies, and the“Multifaceted Leadership Orientations Scale (MLAS)”developed by Dursun, Günay, and Yenel (2019) were used to collect the data. The data were analyzed using the SPSS package program. Since the data were not normally distributed, Mann-Whitney U test was used to compare two-level variables and Kruskall-Wallis H test was used to compare more than two groups. In this study, the significance level was accepted as p˂0.05. As a result, according to the gender variable, a significant difference was observed in favor of women (p0.05). When we look at the mean ranks of avoidant decision making according to the variable of doing sports, a significant difference was observed in favor of those who do not do sports.