Ameliyat sonrası dönemdeki yeni doğanlarda beyaz gürültü sesinin ve emzik uygulamasının ağrıya ve ağlama sürelerine etkisi
The effect of white noise and pacifier to pain and duration of crying after the surgery
  1. Tez No: 805429
  2. Yazar: ELİF ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ameliyat Sonrası Dönemdeki Yeni Doğanlarda Beyaz Gürültü Sesinin ve Emzik Uygulamasının Ağrıya ve Ağlama Sürelerine Etkisi Yeni doğanlarda ağrılı işlemler sürecinde beyaz gürültü dinletisinin ve emzik uygulamasının ağrıya ve ağlama süresine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma deneysel olarak planlandı. Emzik uygulaması yapılan ameliyat olmuş yeni doğanlar kontrol grubunu oluşturdu. Beyaz gürültü sesi dinletilen ve emzik uygulaması yapılan ameliyat olmuş yeni doğanlar deney grubunu oluşturdu. Ameliyat sonrası dönemdeki yeni doğanlardan entübasyondan ayrıldıktan sonra, venöz kan alma öncesi, sırası, sonrası, topuk kanı alma öncesi, sırası, sonrası, intravenoz girişim öncesi, sırası, sonrası fiziksel parametreler ölçüldü ve NIPS ağrı ölçeği ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı kullanıldı. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sürekli ölçümler ortalama ve standart sapma (gerekli yerlerde medyan (ortanca) ve minimum-maksimum) olarak özetlendi. Kategorik ifadelerin çözümlenmesinde ki-kare ve Fisher exact testlerine başvuruldu. Tüm testlerde istatistiksel önemlilik düzeyi 0.05 olarak alındı. Yeni doğanların ağlama süresi ve NIPS ağrı puanlarındaki işlem öncesi, işlem sırasındaki ve işlem sonrasındaki bulguları arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptandı. Yeni doğanların solunum sayısı, ağlama süresi ve NIPS ağrı puanı ortalamalarında gözlenen değişimin deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilirken; vücut sıcaklığı, kalp tepe atımı ve saturasyon bulgularında gözlenen değişimin gruplar arasında anlamlı olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak, ameliyat geçirmiş invaziv işlem uygulanan yeni doğanlarda beyaz gürültü sesi dinletmek ve bebeğe emzik verme uygulamasının yeni doğanlarda ağrıyı ve ağlama süresini azalttığı söylenebilir. Araştırma daha büyük örneklemde, başka bir hastanede, farklı cerrahi geçiren yeni doğan yeni doğanlarda da yapılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Beyaz Gürültü Sesi, Emzik Verme, Ağrı, Ağlama Süresi, Yeni doğan Yeni doğan.
Özet (Çeviri)
This research planned for white noise and non-nutritive sucking applications‟ effect of duration of crying and pain to neonates during painful chirurgery. The research planned experimentally. Generated control group as surgical neonates who non-nutritive sucking applicated. Generated experimentally control group as who listened white noise and nonnutritive sucking applicated. During postoperative follow-up neonate‟s post-intubation, venous blood samples as before, in progress, after. Heel lance as before, in progress, after. Intravenous procedure before, in progress, after. Then, physiological parameters measured and evaluated with NIPS algometer. SPSS (Statical Package for Social Sciences)23.0 packaged software used for statically data analysis. Categorized measurements will be percentage, Continuity measurements as average and standard deviation (If for some part necessary median and minimum-maximum) summed. To analysis of categorized expressions approached Fisher‟s exact test. All analysis be taken statically importance level 0.05. The research dedicated meaningful differences between duration of crying for babies and NIPS algometer dol efore progress, in progress and after progress. Babies‟ respiration rate, duration of crying and NIPS algometer dol „s average change to between experiment and control groups statically meaningful has been noticed; Body temperature, cardiac apex beat and saturation changing values between groups has been detected. As a result, Babies who have surgical operation and invasive procedure with listening white noise and non-nutritive application triable to reduce pain and duration of crying. The research recommended with more sample size, at another hospital, different chirurgery who has neonates. Key worlds: White Noise, non-nutritive sucking application, pain, duration of crying, Neonates.