Acil servise özkıyım girişimi ile başvuran hastalarda, psikiyatrik değerlendirmenin etkisi
  1. Tez No: 805433
  2. Yazar: MEHMET EMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOLGA BİNBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve amaç: Özkıyım girişimi, kişinin kendi kendine uyguladığı, ölümle sonuçlanmayan ancak ölme niyetinin kanıtı (açık veya örtük) olan, potansiyel olarak zarar verici eylemler olarak tanımlanır. Bu araştırmada amacımız özkıyım girişimi ile acil servise başvuran hastalara taburculuk sonrası ilk bir hafta içinde poliklinik randevusu düzenleme şeklindeki temas artırma müdahalesinin tekrarlayan özkıyım girişimi oranına etkisini istatistiksel olarak değerlendirmektir. Yöntem: 1 Ocak 2015 tarihinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar DEÜ Acil servisine özkıyım girişimi nedeniyle başvurmuş olan 989 kişiden 154 kişi ile 1 Aralık 2021 – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında yüz yüze veya online görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kişilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler ile sosyodemografik veri formu, klinik veri formu ve özkıyım girişiminin özellikleri ve yapılan müdahaleler ile ilgili veri formu doldurulmuştur. Elde edilen veriler ile taburculuk sonrası ilk bir hafta içinde poliklinik randevusuna gelme durumu ile tekrarlayan özkıyım girişimi arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: Acil servise özkıyım girişimiyle başvuran bireylerden taburculuk sonrası ilk bir hafta içinde düzenlenen psikiyatri randevusuna gelmeyenlerin tekrarlayan özkıyım girişimi olasılığının, randevuya gelenlere göre iki kat fazla olduğu saptanmıştır (p=0,04).
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide attempt is defined as a self-inflicted potentially harmful act that does not result in death but is evidence (explicit or implicit) of intent to die. contact maintenance strategy. The aim of this study is to statistically evaluate the effect of contact maintenance intervention, such as“arranging an outpatient clinic appointment in the first seven days after discharge”, on the rate of recurrent suicide attempts in patients who applied to the emergency department with a suicide attempt. Methods: Between 1 December 2021 and 1 October 2022, face-to-face or online interviews were conducted, with 154 people out of 989 who applied to DEU Emergency Service from January 1, 2015 to December 31, 2018 due to suicide attempt. With the information obtained from the interviews with these people, the sociodemographic data form, the clinical data form and the data form about the characteristics of the suicide attempt and the interventions were filled. The relationship between coming to the outpatient clinic appointment in the first week after discharge and recurrent suicide attempts was analyzed. Results: It was determined that those who did not attend the psychiatry appointment in the first week after discharge were twice as likely to attempt recurrent suicide attempt (p=0.04).