Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesinde kamu yönetiminin rolü
Administration in preventing violence against women and children
- Tez No: 805434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMED KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Şiddet, toplumdan topluma farklılık göstermekle birlikte, tarih boyunca boyut değiştirerek varlığını sürdürmüş ve günümüze kadar ulaşmış bir olgudur. İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren toplumsal normlar, güç dinamikleri ve hayatta kalma mücadelesi şiddetin kökeninde yer almıştır. Geçmişte daha çok özel alanla sınırlı ve genellikle toplumsal açıdan normal kabul edilen şiddet, günümüzde kamusal bir sorun haline gelmiştir. Özellikle dezavantajlı gruplar olarak kadınlar ve çocuklar, şiddetin doğrudan etkilerine maruz kalan kesim olmakta ve bu durum, yalnızca bireylerin yaşamını etkilemekle kalmayıp, gelecekteki nesiller üzerinde de kalıcı izler bırakmaktadır. Kadın ve çocuklara yönelen şiddete müdahale edilmediği takdirde toplumlar üzerinde sosyal, ekonomik ve kültürel yıkımlara yol açabilecek sorunlara sebep olacağı öngörülebilir bir gerçektir. Yaşadığımız teknoloji çağının sunduğu dijital ortamlar şiddetin boyutunu genişleterek, sınır tanımaksızın herkese ulaşabilir hale gelmesine olanak sağlamış ve şiddeti, konum olarak en uzak bireylerin özel yaşamlarına kadar uzanabilen bir durum haline getirmiştir. Bu çalışmada, dünyayı etkileyen şiddet kavramının tanımı yapılarak şiddeti önlemeye yönelik çalışmalar ve kurum ve kuruluşların şiddetin önlenmesindeki rollerine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence, while varying across societies, has persisted throughout history by transforming in its scope and nature, reaching the present day as a multifaceted phenomenon. From the dawn of human history, societal norms, power dynamics, and the struggle for survival have been at the root of violence. In the past, violence was often confined to private spheres and socially normalized; however, it has now become a significant public issue. Particularly disadvantaged groups, such as women and children, are directly impacted by violence, a reality that not only disrupts their lives but also leaves lasting imprints on future generations. It is an evident fact that failure to address violence against women and children will lead to social, economic, and cultural devastations in society. In the age of technology, digital platforms have expanded the scope of violence, enabling it to transcend boundaries and reach virtually anyone. This has made violence a pervasive issue, intruding even into the private lives of individuals in the most geographically distant locations. This study aims to define the concept of violence as a global issue and highlights efforts to prevent violence, focusing on the roles of institutions and organizations in this critical endeavor.