Tehlike altındaki neurergus crocatus cope, 1862 (Hakkari Benekli Semenderi)'un ekolojisi ve korunması
Ecology and conservation of threatened neurergus crocatus cope, 1862 (Hakkari Spotted Newt)
  1. Tez No: 805447
  2. Yazar: ELNAZ NAJAFI MAJD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Neurergus crocatus, Hakkari Benekli Semenderi, Türkiye'nin güneydoğusu, Kuzey Irak ve İran'ın batısında dağlarda dağılış göstermektedir. Bu tür IUCN Kırmızı Listesinde Duyarlı kategorisinde yer almaktadır. Hakkari Benekli semenderi tehlike altında olmasına rağmen, türün yaşam öyküsü, kesin dağılım alanı, ekolojisi ve populasyon durumu hakkında neredeyse hiçbir veri yoktur. Bu çalışma süresince, N. crocatus'un potansiyel dağılış alanı boyunca kapsamlı saha araştırmaları yapılmış ve dağılış, habitat, su kalitesi, populasyon büyüklüğü ve tehditler hakkında veriler toplanılmıştır. Arazi çalışmaları 2010–2017 yılları arasında Nisan–Temmuz aylarında hayvanın aktif olduğu dönem boyunca mevcut ve potansiyel dağılış alanlarında, Görsel Araştırma Tekniği (GAT) ile gündüzleri gerçekleştirilmiştir. Türkiye, İran ve Irak'ta, yürütülen 34 arazi çalışması süresi boyunca 69 lokalite araştırılmış ve 28 lokalite de türe ait bulgulara rastlanılmıştır. Bu lokalitelerde toplam 536 semender, çok sayıda larva ve yumurta kitlesi gözlemlenmiştir. N. crocatus 'un yayılış alanı (EOO) tüm lokalitelerini kapsayan Minimum Dışbükey Çokgeni (MCP) yöntemi ile17,842.14 km2 olarak hesaplanmıştır. Tür yayılış alanının maksimum doğrusal mesafesi 185.70 km'dir. Yayılış Alanındaki lokalitelerin birbirine olan en yakın komşu mesafe indeksi (Nearest Neighbour Distances Index) 0.389459
Özet (Çeviri)
Neurergus crocatus, Hakkari Spotted Newt, inhabits southeast Turkey, northern Iraq and Northwest Iran. This newt is listed as“Vulnerable”by the IUCN Red List of Threatened species. Despite the species being under threat, there is almost no data about its life history, exact distribution range, ecology, and population status. During this study, extensive field surveys were carried out across the potential range of N. crocatus and data about distribution, habitat, water quality, population size and threats were collected. Field studies were carried out during the daytime using Visual Encounter Survey in the present and potential distribution areas during the active period of the newt in April–July between 2010 and 2017. During the 34 field studies carried out in Turkey, Iran and Iraq, 69 localities were surveyed, and species-specific evidence was found in 28 localities. A total of 536 salamanders, many larvae and egg clutches were observed in these localities. The Distribution Area of N. crocatus was calculated as 17,842.14 km2 by the Minimum Convex Polygon method covering all localities. The maximum linear distance of the Species Distribution Area is 185.70 km. Clustering is observed since the Nearest Neighbor Distances Index of the localities in the Distribution Area is 0.389459