İş analiz süreç model yaklaşımıyla süreç madenciliği yöntemi kullanılarak yazılım gereksinimleri belirleme
Determining software requirements using the process mining method with the business analysis process model approach
- Tez No: 805448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Süreç madenciliği günümüzde ilgi çeken konular arasında yer almaktadır. Süreç madenciliğinin süreç keşfi, süreç uygunluk kontrolü ve süreç geliştirme gibi 3 amacı bulunmaktadır. İş analizi süreç model yaklaşımında İhtiyaç analizi, mevcut ve istenen durumlar arasındaki farkları keşfetmek ve bu farklılıkları veya 'boşlukları' analiz ederek iş değişikliği fırsatlarını belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Gereksinim yönetimi sürecinde ihtiyaç analizi yapılırken mevcut iş sürecini ortaya çıkarmada süreç madenciliği yöntemi kullanılabilmektedir. Bu çalışmada Süreç Madenciliği ve İhtiyaç Analizi yöntemleri kullanılarak Gereksinimleri ortaya çıkarma çalışması yapılmıştır. Süreç madenciliği yöntemi ile mevcut süreç keşfedilirken Disco aracı kullanılmıştır. Mevcut süreç keşfi ve analizi Disco aracında yapılmıştır. Hedeflenen iş süreci uzman görüşü alınarak oluşturulmuştur. İhtiyaç analizi yöntemiyle mevcut süreç ve hedeflenen süreç arasındaki boşluklar belirlenerek gereksinimler ortaya çıkarılmıştır. Süreç madenciliği ve gereksinim ile ilgili bibliyometrik analiz çalışması yapılmıştır. Bibliyometrik analiz sonuçları aktarılmıştır. Gereksinimler, Süreç madenciliği ve ihtiyaç analizi yöntemi kullanarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Process mining is one of the most interesting topics today. Process mining has three purposes: process discovery, process compliance check, and process improvement. In the business analysis process model approach, needs analysis is used to explore the differences between current and desired situations and to identify business change opportunities by analyzing these differences or 'gaps'. While performing needs analysis in the requirements management process, process mining method can be used to reveal the current business process. In this study, Requirements were revealed using Process Mining and Needs Analysis methods. Disco tool was used while discovering the current process with the process mining method. The current process discovery and analysis was done in the Disco tool. The targeted business process was created by taking expert opinion. With the needs analysis method, the gaps between the current process and the targeted process were determined and the requirements were revealed. A bibliometric analysis study was conducted on process mining and requirement. Bibliometric analysis results were transferred. The requirements were revealed using the process mining and needs analysis method.