Bursa-Orhaneli'nin miyosen paleovejetasyonu ve paleoortamı
Miocene palaeovegetation and paleoenvironment of Bursa-Orhaneli
  1. Tez No: 805460
  2. Yazar: ÇILGA SANEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışması Bursa ilinde yer alan Miyosen yaşlı gölsel çökelme ile oluşmuş Orhaneli linyit kömür madeninde gerçekleştirilmiştir. Makro ve mikro-fosil örnekleri, tabanında ana kömür damarını içeren ve üst seviyelerinde marnların yer aldığı Burmu formasyonundan derlenemiştir. Bu çalışmanın temel amacı Burmu formasyonunun Miyosen vejetasyonu ve paleoiklimini belirlemektir. 2018 yazından bu yana, 2098 makro-fosil Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi paleobotanik koleksiyonuna alınmıştır. Orhaneli paleoflorasında Fagaceae ve Lauraceae taksonlarının baskın olduğu görülmüştür. Çeşitli meşelerin yanısıra, geniş yapraklı herdem yeşil orman üyesi olan Daphnogene polymorpha baskın tür olarak belirlenmiştir. Ancak,mikroflorada Pinus ve Cedrus polenlerinin bolluğu, Orhaneli paleo-gölünün çevresinde yüksek arazilerin ve dağların olduğuna işaret etmektedir. Makro ve mikro floralarının doğrultusunda, Orhaneli Havzası'nda Miyosen boyunca akarsu ile beslenen bir bataklıklığın olduğu ve çevresinde geniş yapraklı karışık orman topluluğunun bulunduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca paleofloraya uygulanan iklim analiz sonuçları (CLAMP ve LMA) sıcak-ılıman, subtropikal arası iklim koşullarını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study has done in the Miocene aged Orhaneli coal mining area, formed in lacustrine depositional setting, in Bursa city (Turkey). Macro and micro fossils were collected from the Burmu formation that contains the main lignite coal seam at the bottom and marls in the upper layers. Main aim of this study is to reconstruct the Miocene vegetation and the palaeoclimate of the Burmu formation. Since the summer of 2018, 2098 macrofossils are recorded in the palaeobotany collection of Ege University Botanical Garden. The dominant taxa in the macroflora of the Orhaneli basin are Lauraceae and Fagaceae. Besides variety of oaks, Daphnogene polymorpha was dominant in the broad-leaved evergreen forests. However, conifers were remarkably dominating the microflora. Abundance of Pinus and Cedrus pollens demonstrates the highlands and mountains around the paleo-lake of Orhaneli. According to the macro and micro-floral elements, we consider that during the middle Miocene in the Orhaneli Basin, there were river-fed marshes and broad-leaved mixed forest was present in the surroundings of the basin. Furthermore, the climate analysis of the macro flora (CLAMP and LMA) indicates warm temperate to subtropical climate conditions.