Covıd-19 pandemi sürecinde hastanede çalışan hemşirelerin psikolojik sıkıntı ve stres düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of psychological distress and stress levels of nurses working in the hospital during the covid-19 pandemic process
- Tez No: 805461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ruh sağlığı bireyin“yaşamın normal gerginlikleriyle başa çıkabildiği, üretken ve verimli bir şekilde çalışabildiği biriyilik hali”olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik sıkıntı ise bir bireyin son birkaç hafta içinde yaşadığı, normal işlevsellikte bozulmalar içeren, depresyon ve anksiyete belirtileri ile karakterize acı çekme durumudur. COVID-19 pandemisi toplumu sosyal ve ruhsal yönden olumsuz etkilemiştir. Pandemi sürecinde doğrudan hasta bakımına yönelik roller üstlenen hemşirelerin süreçten etkilenişi diğer sağlık çalışanlarına oranla daha fazla olmuştur. Pandemi sürecinde hemşirelerin ruh sağlığını etkileyen süreçleri ortaya koymak hem hemşirelerin sağlığını değerlendirmek hem de hemşirelik hizmetlerinin etkili ve verimli sunumunu yönetmek bakımından önemli bir halk sağlığı önceliğidir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; COVID-19 pandemi sürecinde hastanede çalışan hemşirelerin psikolojik sıkıntı ve stres düzeyini değerlendirmektir. Kesitsel tipteki çalışmaya İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan gönüllü 265 hemşire katılmıştır. Veri,“Sosyo-demografik Özellikler Bilgi Formu”,“Kessler'in Psikolojik Sıkıntı Ölçeği (K10-PSÖ)”ve“Hemşirelerde Stres Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde: tanımlayıcı istatistiklerden (frekans, yüzde değerleri, ortalama ve standart sapma), normallik analizi sonucuna göre Mann Whitney U testi, bağımsız örneklem t testi, Kruskal Wallis H testi, ANOVA (F) testi, Bonferroni testi, pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mental health is defined as“a state of well-being in which an individual can cope with the normal stresses of life and work productively and efficiently”. Psychological distress is a state of suffering that an individual has experienced in the last few weeks, characterized by symptoms of depression and anxiety, including disturbances in normal functioning. The COVID-19 pandemic has negatively affected the society socially and spiritually. Nurses who took on roles for direct patient care during the pandemic process were more affected by the process than other healthcare professionals. Revealing the processes affecting the mental health of nurses during the pandemic process is an important public health priority in terms of both evaluating the health of nurses and managing the effective and efficient delivery of nursing services. In this context, the aim of the study is; To evaluate the psychological distress and stress level of nurses working in the hospital during the COVID-19 pandemic. 265 volunteer nurses working at Istanbul Haseki Training and Research Hospital participated in the cross-sectional study. Data were collected through the“Socio-demographic Characteristics Information Form”,“Kessler's Psychological Distress Scale (K10-PSÖ)”and“Nurses Stress Scale”. In data analysis: descriptive statistics (frequency, percentage values, mean and standard deviation), according to normality analysis results, Mann Whitney U test, independent sample t test, Kruskal Wallis H test, ANOVA (F) test, Bonferroni test, pearson correlation analysis, simple linear regression analysis was used.