İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı OE 1624 numaralı Şiir Mecmuası (inceleme-metin-dizin)
Istanbul Municipality Atatürk Library OE 1624 Poetry Magazine (Review-Text-İndex)
- Tez No: 805459
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Şiir mecmuaları genellikle şiirsever ya da şair bir derleyici tarafından, derleyenin zevk ve beğenisine göre tertip edilmiş manzum eserlerdir. İncelediğimiz İstanbul Belediyesi Atatürk Kitaplığı OE1624 numaralı şiir mecmuasının derleme tarihi ve mürettibi belli değildir. Mecmua toplam 69 varak olup 220 adet şiiri barındırmaktadır. Çoğunluğu Enderunlu Vâsıf ve İsmâil Hakkî Bursevî'nin şiirlerinden oluşsa da az sayıda Keçeci-zâde İzzet Molla, Koca Râgıp Paşa ve diğer şairlerin şiirlerini de barındırmaktadır. Bünyesinde yer alan şiirlerin büyük kısmının 18 ve 19. yüzyıl şairlerine ait olmasına istinaden mecmuanın 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlarında tertip edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Poetry journals are works consisting of poetical texts created by a poet compiler according to the pleasure and liking of the compiler without any regard for commonality. The compiler of the Istanbul Municipality Atatürk Library OE1624 poetry magazine we examined and the century in which it was written are unknown. The journal has a total of 69 pages and contains 220 poems. Although it generally consists of Keçeci-zâde and İsmail Hakkî Bursevi's poems it also contains a few poems written by Sünbül-zâde Vehbî and Koca Ragıp Pasha et al. Since most of the poems in it belong to the poets of the 18th and 19th centuries, it can be said that the journal was organized at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century.