Yoğun bakım hemşirelerinin COVID-19 sürecine ilişkin görüş ve deneyimleri
Opinions and experiences of intensive care nurses in the COVID-19 process
  1. Tez No: 743456
  2. Yazar: EMİNE ÇÖKELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, yoğun bakımda çalışan hemşirelerin, Covid-19 pandemi sürecine ilişkin görüş ve deneyimlerini incelemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel nitelikte gerçekleştirilmiştir. Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan 7 Covid-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nde görev yapan toplam 125 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacılar tarafından oluşturulan Covid-19 Sürecinde Yoğun Bakım Hemşirelerinin Görüş ve Deneyimlerine Yönelik Anket Formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ve kategorik değişkenler arasında ilişkinin incelenmesi için ki kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Açık uçlu sorulara verilen cevaplar, benzer ifadeler içerik analizi yapılarak gruplandırılmış, sayı ve yüzdelikler yoluyla sayısallaştırılmış; anlamlı ifadeler alıntılar yapılarak gösterilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %86,4'ü, aile üyelerinin %76,8'i Covid-19 hastalığına yakalanmış olup, hemşirelerin %15,2'si bu sebeple aile üyelerinden bir kişiyi kaybetmiştir. Covid-19 yoğun bakım ünitelerinde Covid-19 pozitif hastalara bakım veren hemşirelerin %72,0'ının fiziksel bir sorun/sıkıntı yaşadığı belirlenmiş; çoğunlukla yorgunluk, kas-eklem ağrısı, halsizlik, uyku bozukluğu, baş ağrısı sorunları olduğunu belirtmişlerdir. Hemşirelerin %81,6'sının ruhsal veya psikolojik açıdan tükenmişlik, stres, yakınlarına enfeksiyon bulaştırma korkusu, enfekte olma korkusu, genel anksiyete ve depresyon sıkıntıları yaşadıkları belirlenmiştir. Mesleki/çalışma yaşamlarına dair sorun yaşayan %80,8 katılımcı en sık sorunları personel eksikliği, ağır iş yükü, uzun çalışma saatleri ve araç-gereç/donanım eksikliği olarak bildirmişlerdir. Katılımcıların %83,2'si sosyal-ekonomik sıkıntı yaşadıklarını; %54,4'ü ise bakım verirken eksiklik ya da yetersizlik hissi yaşadıklarını bildirmişlerdir. Çalışma sonunda ağır koşullar altında yoğun olarak çalışan hemşirelerin deneyim ve sorunlarının göz önünde bulundurularak çalışma yaşamlarında oluşan risklere karşı önlemler alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive, cross-sectional manner in order to examine the views and experiences of nurses working in the intensive care unit regarding the Covid-19 pandemic process. The research was carried out with a total of 125 nurses working in 7 Covid-19 Intensive Care Units at the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, University of Health Sciences. The data in the study were collected through the Questionnaire Form for the Opinions and Experiences of Intensive Care Nurses in the Covid-19 Process, which was created by the researchers. The data obtained from the research were analyzed using the chi-square test to examine the relationship between descriptive statistics and categorical variables. Answers to open-ended questions and similar expressions were grouped by content analysis and digitized by numbers and percentages; meaningful expressions are shown by making quotations. According to the results of the research, 86.4% of the participants and 76.8% of their family members were infected with Covid-19, and 15.2% of the nurses lost one of their family members for this reason. It has been determined that 72.0% of the nurses who care for Covid-19 positive patients in the Covid-19 intensive care units have a physical problem/distress; stated that they mostly had fatigue, muscle-joint pain, weakness, sleep disturbance, and headache problems. It was determined that 81.6% of the nurses experienced mental or psychological burnout, stress, fear of infecting their relatives, fear of being infected, general anxiety and depression. 80.8% of the participants, who had problems with their professional/working life, reported the most frequent problems as lack of personnel, heavy workload, long working hours and lack of tools-equipment/equipment. 83.2% of the participants experienced social-economic problems; On the other hand, 54.4% reported that they experienced a feeling of inadequacy or inadequacy while giving care. At the end of the study, it is recommended to take precautions against the risks that occur in their working lives, taking into account the experience and problems of the nurses who work intensively under severe conditions.