Yüz kemikleri fraktürleri
- Tez No: 80550
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET s Kliniğimizde 1984 yılı başından, 1936 yılı ortasına kadar geçen ikibuçuk yıllık sürede, (96 ) Yüz kemikleri fraktürü olgusu tetkik ve tedavi edildi. Bu olgular, etyoloji, cins, yaş, meslek, kırık lokali*asyonu zasyonu,kırık şekli ve uygulanan tedavi yöntemine göre incelendi. Ve bizim olgularımızda bu tip kırıkların, erkeklerde kadınlara nazaran üçbuçuk kez daha fazla olduğu,kavga etkeninin ilk sırayı aldırı, t ar f i k kazalarının ise hemen bu sırayı takip ettiği görüldü. [ Tedavide genellikle İnter-Makbiller fiksasyon (Yaklaşık $ 70 ), ve gerektiğinde açık redüksiyon'u yeğledik. ( % 2l). Bu yöntemlerle tedavi ettiğimiz olgularımız kısa sürede iyileştiler ve hiçbir komplikasyona rastlamadıko In our clinics, from the beginnig of 1984 to I986(July) $6 caas of facial bone fractures are taken into theraphy in two and half years. The cases are classified according to etiolofy, sex, occupation, location of the fracture and the theraphy programme anplied.In our cases the ratio of men/women was 3.5 and fighting was the major cause,and traffic accidents was the second one. In theraphy, we preferred inter-maxillary fixation(70/0 and we did open reduction(2I£;) when needed. Our cases become well in short time and we sav; no complication» - h2 -
Özet (Çeviri)