Gündelik hayatta yerel ve mülteci kadınların annelik deneyimleri: Ankara-Sincan örneği
The motherhood experiences of refugee and local women: Ankara-Sincan example
  1. Tez No: 805501
  2. Yazar: NAGEHAN UĞURLU TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gündelik hayat içinde yer alan olaylar, durumlar, insanlar ve nesnelere kısacası her şeye anlamlar yüklenir. Bu anlamlar toplumun tüm kesimleri tarafından kabul edilmez ya da benimsenmez. Kişinin çevresini anlamlandırmak için girdiği kategorilendirme süreci, bireylerin sosyal etkileşimi yapılandırmasını, bireyleri farklılaştırmasını ve biçimlendirmesini sağlar (Coşgun, 2004: 23-24). Bu süreçte oluşturulan“grup içindekiler”-“grup dışındakiler”ayrımı en çok gündelik hayatta“öteki”yani grup dışında tanımlananla karşılaşma anlarında ortaya çıkar. Bu tip karşılaşmalar göç süreçlerinde ve sonrasında oldukça belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Göç zorunlu olsun ya da olmasın kişinin yaşadığı yeri, çevreyi, şehri, ülkeyi geride bırakması ve yeni bir yere yerleşme çabası kişiyi olumsuz etkileyen bir durumdur (Şakar, 2019: 30). Gündelik hayat pratiklerinin tamamıyla bozulması, rutinlerin, alışkanlıkların terk edilen yerle birlikte geride bırakılamaması, toplumsal, ekonomik, kültürel değişimler kişinin bir anda yeni geldiği yere adapte olamamasına ve uyum sorunları yaşamasına sebep olmaktadır. Göçle birlikte gelenlerin yerleşiklerle etkileşime geçtikleri gündelik hayat aktiviteleri, hem gelenler hem geldikleri yerde yaşayanlar için karşılıklı uyum süreçlerini beraberinde getirir. Mülteci kadınların toplumsal uyum sorunlarını ekonomik sıkıntılar, sosyal izolasyon ve dil problemi olarak üç ana başlıkta toplayan literatür kadınların bu sıkıntılarla başa çıkma, yeni bir hayat kurma motivasyonlarının altında annelik deneyimlerinin önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Bu motivasyonun temel sebebi ise anneliğin inşa ediliş ve anlamlandırılış şeklidir. Kadın deneyimlerinin önemli bir parçası olarak ele alınan annelik deneyimleri, annelik sürecini ve annelik yapmayı, yaygın toplumsal cinsiyet sistemleri tarafından organize edilen ve toplumsal bir bağlamda yer alan sosyal etkileşimler ve ilişkiler olarak görülmektedir. Annelik deneyimlerinin çeşitliliği tek tip bir annelikten bahsetmenin zorluğunu göstermektedir. Bu nedenle farklı kültürlerin karşılaştığı, etkileşime geçtiği (geçmek zorunda kaldığı) durumlarda aynı kültür içinde bile çeşitlilik gösteren annelik deneyiminin bu karşılaşma anlarında nasıl bir rol oynadığı önemlidir. Tüm bu farklı kadınlık, annelik ve göç deneyimleri çerçevesinde tezin konusunu mülteci ve yerel kadınların gündelik hayatlarında annelik deneyimlerinin neler olduğu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Events, situations, people, and objects that are present in daily life are given meanings. These meanings may not be accepted or embraced by all segments of society. The categorization process that individuals engage in to make sense of their environment allows for the structuring, differentiation, and shaping of individuals through social interaction (Coşgun, 2004: 23-24). In this process, the difference between“those who are part of the group”and“those who are not part of”is most evident when encountering the“other”or those defined outside the group, in daily life. These types of encounters are particularly observable during and after migration processes. Leaving behind the place where one has lived, the environment, city, or country and striving to establish a new life in a different place, whether it's by choice or not, can have adverse effects on the individual (Şakar, 2019: 30). The disruption of daily life practices in their entirety, the inability to abandon routines and habits with the place left behind, and social, economic, and cultural changes cause the individual to have difficulties in adapting to the new place and experience adjustment problems. Daily life activities in which those who come with migration interact with the settled population bring about mutual adjustment processes for both the newcomers and those who live in the new place. Literature that groups refugee women's social adjustment problems under three main headings of economic difficulties, social isolation, and language problems show that the important role of maternal experiences is behind women's motivation to cope with these difficulties and establish a new life. The primary reason for this motivation is the way motherhood is constructed and interpreted. Motherhood experiences, which are regarded as an important part of women's experiences, are seen as social interactions and relationships organized by widely prevalent gender systems in a social context. The diversity of motherhood experiences shows the difficulty of speaking of a single type of motherhood. Therefore, it is important to take into account how motherhood experiences can affect situations where people from different cultures come into contact or interact with each other. Within the framework of all these different experiences of femininity, motherhood, and migration, the thesis is about the motherhood experiences of local and refugee women.