Mektup arkadaşlığı yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma kaygılarına ve yaratıcı yazma becerilerine etkisi
The effect of pen friends method on primary school 4th grade student's writing anxiety and creative writing skills
- Tez No: 805502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada mektup arkadaşlığı yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma kaygılarına ve yaratıcı yazma becerilerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmı 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde yer alan MEB'e bağlı iki ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören 110 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunu 54, kontrol grubunu 56 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya her iki okuldan birer deney ve birer kontrol grubu sınıfı olmak üzere seçkisiz yolla belirlenen 4 şube dahil edilmiştir. Araştırmada deneysel çalışmalar haftada iki ders saati olmak üzere 11 haftada gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda Türkçe dersi öğretim programına bağlı dersler işlenmeye devam edilirken deney grubu öğrencilerine mektup arkadaşlığı yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın verileri;“Yazma Kaygısı Ölçeği”,“Yaratıcı Yazmaya Yönelik Açık Uçlu Soru/Kompozisyon Konusu”ve“Yaratıcı Yazma İçin Değerlendirme Ölçütleri Formu (YİDÖF)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış ve elde edilen veriler üzerinde bağımlı-bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Araştırmanın yazma kaygısına ilişkin sonuçları incelendiğinde, mektup arkadaşlığı yöntemi uygulanan deney grubu öğrencilerinin yazma kaygılarının anlamlı bir biçimde azaldığı görülmüştür. Yaratıcı yazma becerilerine ilişkin sonuçlar incelendiğinde ise mektup arkadaşlığı yöntemi uygulanan deney grubu öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerinin anlamlı bir şekilde arttığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre araştırma sürecinde uygulanan mektup arkadaşlığı yönteminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma kaygılarını azalttığı ve yaratıcı yazma becerileri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of pen friends method on writing anxiety and creative writing skills of 4th grade primary school students. In the research, a quasi-experimental model with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. The application part of the research was carried out with 110 students studying in the 4th grade of two primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep province in the 2021-2022 academic year. The experimental group of the research consists of 54 students and the control group consists of 56 students. Four branches were determined randomly for the study, one from each school and one from each control group. Experimental studies in the application part of the research were carried out in two course hours per week for a total of 11 weeks. While the lessons related to the Turkish curriculum were continued to be taught in the control group, the pen pal method was applied with the students in the experimental group. The data of this research; It was collected using the“Writing Anxiety Scale”,“Open-Ended Question/Composition Topic for Creative Writing”and“Assessment Criteria for Creative Writing Form (YİDOF)”. SPSS 22.0 package program was used to analyze the research data and dependent-independent groups t-test was performed on the data obtained. When the results of the study on writing anxiety were examined, it was seen that the writing anxiety of the students in the experimental group, who applied the pen friend method, decreased significantly. When the results related to creative writing skills were examined, it was determined that the creative writing skills of the experimental group students who were applied pen friend method increased significantly. According to these results, it can be said that the pen friend method applied in the research process reduces the writing anxiety of the fourth grade students and has a positive effect on their creative writing skills.