Geç-kapitalizmin estetik araçları olarak reklam ve sanat: Neoliberalizmin söylem inşasında sanatın rolü üzerine bir analiz
Advertising and art as aesthetic tools of late-capitalism: An analysis on the role of art in the construction of neoliberal discourse
- Tez No: 805500
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BECERİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Neoliberalizmi ekonomik bir sistem olmanın ötesinde hegemonik bir anlatı olarak ele alan bu çalışmanın amacı, sanatın bu anlatının üretiminde ve yeniden üretiminde oynadığı rolün önemini ortaya koymaktır. Hegemonik bir söylem olarak neoliberalizmin gücü kapitalizme yöneltilen eleştirilerden yararlanabilme kabiliyetinde yatmaktadır. 19. yüzyıl romantiklerinden avangardlara uzanan bir mirasa dayanan ve 1968 yılında Fransa'da zirveye çıkan karşı-kültürel hareketler neoliberalizmin yükselişinde önemli bir rol oynamaktadır. 1970'ler krizinde iktidar konumları tehlikeye giren siyasi ve ekonomik elitlerin, devlet ve bürokrasi karşıtlığı üzerinden ortaklaştıkları karşı-kültürel hareketlerin özgürlük ideallerini temellük etmesiyle kuralsızlaştırma, özelleştirme ve devletin birçok sosyal hizmet alanından çekilmesini içeren sürecin önü açılır. Neoliberalizmle birlikte, sanat ve popüler kültür arasındaki sınırları bulanıklaştıran yaratıcılık, ekonomik kalkınmaya değerli bir katkı olarak lanse edilmektedir. Neoliberal politikalar, şirketlerin ekonomik ve sosyal güçlerini artırmaları için gerekli koşulları yaratmıştır. Post-Fordist üretim sisteminde, kurumsal imaj maddi üretimin önüne geçerken, sanat ve yaratıcılık giderek kurumsal imaj için araçsallaştırılmaktadır. Kurumların en etkin iletişim araçlarının başında ise reklamlar gelmektedir. Bununla birlikte reklam, ürün tanıtmak ve kurum imajını iletmekten öteye uzanan ideolojik bir role sahiptir. Hem yaygınlığı hem de estetik bir üretim olması nedeniyle neoliberalizmin söylem inşasında önemli bir rol oynamaktadır. Neoliberalizmde büyük ölçüde şirketlerin söz sahibi olduğu kurumlarda üretilen ve reklamla benzer yöntem ve konulara odaklanan çağdaş sanat da bu söylemin inşasında önemli rol oynamaktadır. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Neoliberalizm öncesi sanat ve politika ilişkisinin tarihine odaklanan ilk bölüm, toplumsal dönüşümlerle birlikte sanat ve politika ilişkisinin değişen niteliğini ele alırken, ikinci bölümde, neoliberalizm ve sanat ilişkisi ele alındıktan sonra, kurumsal reklamlar ve çağdaş sanat eserleri retorik analiz yöntemiyle analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which considers neoliberalism as a hegemonic narrative beyond being an economic system, is to reveal the importance of the role of art in the production and reproduction of this narrative. The strength of neoliberalism as a hegemonic narrative lies in its ability to draw upon critiques addressed to capitalism from counter-hegemonic forces. Counter-cultural movements that culminated in France in 1968, with a legacy from 19th-century romantics to avant-garde, played an important role in the rise of neoliberalism. Political and economic elites, whose positions of power were endangered in the crisis of the 1970s, appropriated ideals of the counter-cultural movements by allying with them over their opposition to the state and bureaucracy. This paved the way for the process entailing deregulation, privatisation, and withdrawal of the state from many areas of social provision. With neoliberalism, creativity, which blurs the boundaries between art and popular culture, has been touted as a valued contributor to economic development. Neoliberal policies have created the conditions for corporations to enhance their economic and social power. In the post-Fordist production system, while corporate image overtakes material production, art and creativity are increasingly being instrumentalized for corporate image. Advertising is the most effective means of corporate communication. However, advertising has an ideological role that goes beyond promoting products and conveying corporate image. It plays an important role in the discourse construction of neoliberalism because of its prevalence and aesthetic quality. In neoliberalism, contemporary art, which is largely produced in corporate-dominated institutions and focuses on methods and issues similar to those of advertising, also plays an important role in the construction of neoliberal discourse. This study is organised into two chapters. Focusing on the history of the relationship between art and politics before neoliberalism, the first chapter deals with the changing nature of the relationship between art and politics along with social transformations. In the second chapter, the relationship between neoliberalism and art is discussed first, and then corporate advertisements and contemporary works of art are analyzed with the method of rhetorical analysis.