Güncel heykel sanatı pratiklerinde yapısöküm bağlamında form olarak insan bedeni fragmanları
Fragments of the human body in the context of deconstruction in contemporary sculpture practices
- Tez No: 805555
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
'Güncel Heykel Sanatı Pratiklerinde Yapısöküm Bağlamında İnsan Bedeni Fragmanları' adlı bu yüksek lisans tezinde, öncelikle heykel sanatında beden ve bedenin fragmanları tarih öncesi devirlerden günümüze kadar olan süreçte içeriksel ve biçimsel araştırmaları yapılmıştır. Fragmanların diğer disiplinlerdeki ilk örneklerine değinilmiştir. Beden fragmanları, tarih boyunca gelişen düşünce yapısının içinde toplumsal dinamiklerin sanata yansıması ile birlikte incelenmiştir. Fragman, Modernizm öncesinde formun kendini temsil ederken Modernizm ile birlikte eskinin yok edilmesi metaforu olarak ilk kez sanatta içeriksel bir anlam olarak kullanılmaya başlanmıştır. Postmodernizm ile birlikte başlı başına birçok anlam katmanı olan kendi temisiliyetinin dışında bir form olarak kabul görmüştür. Bu tezin son bölümünde çalışmanın teorik çerçevesini oluşturan yapısökümün ve kavramlarının tanımı yapılmış olup konuyla ilgili güncel eserler yapısöküm ile ele alınmıştır. Fragmanın geçmiş ve günümüz arasındaki anlamı tartışılan çalışmada bedenin dünyayı algılamada ve onunla iletişim kurmada insan yaşamındaki önemi görülmüştür. Hem fragmanın hem bedenin heykel sanatındaki yoğun kullanımı tespit edilmiştir. Yapısökümcü bir yaklaşımla sorgulanan eserlerde tespit edilen merkezsizlik, ilişkisellik, bağlamsallık, anlamın ertelenmesi ile tek bir içerik, yargı ya da fikir olamayacağı anlaşılmıştır. Yapısöküm tekniklerinin sanat eserlerinin analizinde farklı bakış açıları kazandırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis named 'Fragments of the Human Body in the Context of Deconstruction in Contemporary Sculpture Practices', primarily the body and its fragments in the art of sculpture were researched in terms of content and form from prehistoric times to the present. The first examples of fragments in other disciplines are mentioned. Body fragments have been studied together with the reflection of social dynamics on art within the structure of thought that has developed throughout history. While the fragment represented the form itself before Modernism, it was first used as a contextual meaning in art as a metaphor for the destruction of the old with Modernism. With Postmodernism, it has been accepted as a form other than its own representation, which has many layers of meaning on its own. In the last part of this study, deconstruction, and its concepts, which constitute the theoretical framework of the study, are defined and postmodernist and contemporary works related to the subject are discussed with deconstruction. The importance of the body in human life, in perceiving the world and communicating with it has been realized in this research, in which the meaning of the fragment between the past and the present is discussed. The intensive use of both the fragment and the body in sculpture has been identified. It has been understood that there cannot be a single meaning, judgment or idea with the decentralization, relationality, contextualism and postponing of the meaning detected in the works questioned with a deconstructive approach. It has been seen that deconstruction techniques provide different perspectives in the analysis of works of art.