İyileştirici bir güç yazı terapisi: Duygu düzenleme, öz şefkat ve iyi oluşa etkisi
The healing force writing therapy: The effect on emotion regulation, self-compassion, and well-being
- Tez No: 805556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Literatürde çeşitli amaçlar doğrultusunda farklı müdahaleler için geliştirilen yazı yazma uygulamaları bulunmaktadır. Pennebaker ve Beall (1986) travmalarda dışavurumcu yazı yazma paradigmasını ilk kez kullanmıştır. Zaman içerisinde pozitif psikoloji yaklaşımında olumlu duyguların yazıldığı müdahale yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada da Hayes ve Hefferson (2015) tarafından oluşturulan yazı yazma uygulaması kullanılmıştır. Araştırmada bu pozitif yazı yazma müdahalesinin duygu düzenleme becerileri, iyi oluş ve durumsal öz şefkat üzerindeki etkisi incelenmiştir. 78 yetişkin katılımcı (70'i kadın) 3 gün boyunca o günlerini en iyi şekilde anlatan pozitif duygu kartlarından birini seçerek yazı yazmıştır. Katılımcılar Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği, Durumsal Öz Şefkat Ölçeği ve Ruh Sağlığı Sürekliliği Kısa Formunu doldurmuştur. Sonuçlar kadın ve erkek katılımcılar arasında bir farklılık olmadığını göstermiştir. Fakat ilk gün ve son gün ölçümleri arasında duygu düzenleme becerileri alt boyutlarından olan duygulara dikkat etme, duygular hakkında netlik, duyguları anlama, dayanıklılık ve değişimleme alt boyutlarının arasında pozitif yönde bir fark bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir ay sonraki ölçümlerde anlamlı bir fark görülmemiştir. Bu sonuç pozitif yazı yazma müdahalesinin duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisinin devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It has different types of writing interventions which are developed for different purposes in the literature. In 1986, The expressive writing paradigm for trauma were used used by Pennebaker and Beall. In time, it appears interventions in which writing positive emotions in positive psychology approach. We used positive writing interventions designed by Hayes and Hefferson (2015) in our study. It experimentally examined the impact of positive writing intervention on emotion regulation skills, well-being, and state self-compassion in the study. In our study, 78 adults (70 females) participated in a positive writing intervention that consists of writing about ten positive emotions according to their days for three days. Participants completed Emotion Regulation Skills Questionnaire, State Self-Compassion Scale, and Mental Health Continuum Short Form. It is resulted that there is no difference between participants' genders. However, we found that third-day measurements are significantly different from first-day measurements on some of the emotion regulation skills which are awareness, clarity, understanding, resilience, and modification of negative emotions. We measured after 1 month and there is no difference in emotion regulation skills. This result shows that the effect on emotion regulation skills of positive writing interventions continues.