Gebelerde COVİD-19 korkusunun doğum inanç ve beklentilerine etkisi
The effect of COVİD-19 fear on birth beliefs and expectations in pregnant women
  1. Tez No: 805557
  2. Yazar: BAŞAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
COVID-19 pandemi sürecinde enfeksiyon bulaşı olması halinde gebeler hem kendi hem de doğmamış bebeklerinin sağlık durumlarına etkisi konusunda yoğun korku yaşayabilmektedir. Yaşanılan COVID-19 bulaş korkusu doğum yapabilme inanç ve beklentileri üzerine etkili olabileceği düşünülmektedir. Araştırma gebelerde COVID-19 korkusunun doğum inanç ve beklentileri üzerine etkisinin incelenmesi için kurulmuştur.Tanımlayıcı nitelikteki araştırma İstanbul'da bulunan bir devlet hastanesinde; 18 yaş üzeri, bilgi formundaki sorulara cevap verebilecek düzeyde iletişim kurulabilen, psikiyatrik hastalığı olmayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 284 gebe kadınlar ile yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Koronavirüs(COVID-19) Korkusu Ölçeği”,“Doğum İnançları Ölçeği”ve“ Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan gebelerin yaş ortalaması 27.2±4.8 olarak bulundu. Çalışmadaki katılımcı gebelere uygulanan ölçeklerin puan ortalaması ile sonuçları; COVID-19 Korkusu Ölçeği puan ortalamasının 24.2±6.8, Doğum Beklentisi/Deneyi Ölçeği puan ortalamasının 75.4±28.8 ve Doğum İnançları Ölçeği'nin alt boyutları olan“Doğal Süreç İnancı”alt boyut puan ortalamasının 4.0±0.4 ve“Tıbbi Süreç İnancı”alt boyut puan ortalamasının 3.5±0.4 olarak belirlenmiştir. Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği puan ortalaması ile Doğal İnancı Ölçeği'nin Doğal Süreç İnancı alt boyut puan ortalaması arasında negatif yönde; Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği puan ortalaması ile Doğal İnancı Ölçeği'nin Tıbbi Süreç İnancı alt boyut puan ortalaması arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. Elde edilen bulgulara göre; COVID-19 pandemi sürecinde gebelerde doğum korkusu arttıkça doğumun doğal bir süreç olduğuna ilişkin inanç düzeyleri azalmakta ve doğumun tıbbi bir süreç olduğuna ilişkin inanç düzeyleri ise artmaktadır.COVID-19 Korkusu ile Doğum Beklentisi/Deneyimi ve Doğum İnançları arasında ise ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
In case of infection transmission during the COVID-19 pandemic process, pregnant women may experience intense fear about the impact on the health status of both themselves and their unborn babies. It is thought that the fear of COVID-19 transmission may affect the beliefs and expectations of giving birth. The study was established to examine the effect of fear of COVID-19 on birth beliefs and expectations in pregnant women. The descriptive study was conducted in a state hospital in Istanbul with 284 pregnant women who were over the age of 18, could communicate at a level that could answer the questions in the information form, did not have psychiatric illness and volunteered to participate in the study. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Coronavirus (COVID-19) Fear Scale”,“Birth Beliefs Scale”and“Wijma Birth Anticipation/Experience Scale”prepared by the researcher. The mean age of the pregnant women who voluntarily participated in the study was 27.2±4.8 years. The mean scores and results of the scales applied to the participant pregnant women in the study were as follows; the mean score of the COVID-19 Fear Scale was 24.2±6.8, the mean score of the Birth Anticipation/Experience Scale was 75.4±28.8, and the mean score of the“Natural Process Belief”sub-dimension of the Birth Beliefs Scale was 4.0±0.4 and the mean score of the“Medical Process Belief”sub-dimension was 3.5±0.4. There was a significant negative correlation between the mean score of the Birth Anticipation/Experience Scale and the mean score of the Natural Belief Scale's Natural Process Belief sub-dimension, and a significant positive correlation between the mean score of the Birth Anticipation/Experience Scale and the mean score of the Natural Belief Scale's Medical Process Belief sub-dimension. According to the findings obtained; as the fear of childbirth increases in pregnant women during the COVID-19 pandemic process, the level of belief that childbirth is a natural process decreases and the level of belief that childbirth is a medical process increases.There was no significant relationship between of the Fear of COVID-19 and the of the Birth Anticipation/Experience and the Birth Beliefs.