Thomas Aquinas düşüncesinde Tanrı hakkında konuşmanın imkânı
The possibility of talking about God in the thought of Thomas Aquinas
- Tez No: 805569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Din dili problemi, insanın gündelik iletişiminde kullanmış olduğu dili din ve inanç alanına taşıyarak kutsal kabul etmiş olduğu varlığı bilme, niteleme ve onu tanımlamak istemesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü bu dilin somut şeyleri tasavvur etmede yeterli olacağı diğer taraftan doğrudan algılanamayan konular için yetersiz kalacağı açıktır. Bu nedenle din dili problemi Tanrı hakkında konuşmanın mümkün olup olmadığı ve mümkünse ne şekilde söz konusu olacağı gibi çeşitli soruların ele alınarak cevaplanmaya çalışıldığı din felsefesinin ana konularından birini teşkil etmektedir. Bu çalışmada düşünce tarihinde söz konusu sorulara ve problemlere getirilmiş olan çeşitli yaklaşımlar, önemli teolog ve düşünürlerin fikirleri çerçevesinde ve bu fikirlere yöneltilebilecek muhtemel eleştirilerle birlikte ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Din dili problemine dair diğer yaklaşımlara nazaran daha kapsayıcı bir çözüm olabileceğini düşündüğümüz Thomas Aquinas'ın analojik dil teorisi, kendi eserleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, Aquinas'ı böyle bir dil anlayışına götüren sebeplerde farklı başlıklar halinde etraflıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main factor that creates the problem of religious language stems from the fact that human beings want to know, characterize, and define the being they have accepted as sacred by carrying the language they use in their daily communication to the field of religion and belief. Because, while this language is sufficient to envision concrete things, it will be insufficient for subjects that cannot be perceived directly. For this reason, the problem of religious language constitutes one of the main subjects of the philosophy of religion, in which various questions such as whether it is possible to talk about God and, if possible, in what way, are tried to be answered. In this study, various approaches brought to these questions and problems in the history of thought are discussed in detail within the framework of the ideas of important theologians and philosophers and with possible criticisms that can be directed to these ideas. Thomas Aquinas' analogical language theory, which we think may be a more inclusive solution to the problem of religious language, is evaluated by considering his works. In addition, the reasons that led Aquinas to such an understanding of language are examined in detail under different headings.