Single machine scheduling with overtime in multiproduct assembly environment
Çok ürünlü bir montaj ortamında fazla mesai ile tek makine çizelgeleme
  1. Tez No: 805593
  2. Yazar: MUSTAFA ÜSTÜNÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KOÇ, DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında farklı montaj önceliklerine sahip, çoklu montaj gruplu ürünler için bir gerçek hayat uygulamasını temel alan iki tür problem ele alınmıştır. Birinci problem, sıra bağımlı hazırlık sürelerine sahip işler için istenilen planlama ufkunda ve sonlu kapasite kısıtı altında fazla mesai miktarını en küçükleyerek montaj gecikmesine sebep olmayacak günlük çizelgenin belirlenmesidir. Problem için ilk olarak karma tam sayılı matematiksel programlama modeli önerilmiştir. Model performansını ölçmek için oluşturulan rassal örnek veri setlerinde gün başına düşen iş sayısı arttıkça makul sürelerde matematiksel model çözüm bulamadığından iki ayrıştırma algoritması geliştirilmiştir. İkinci problem, sıra bağımlı hazırlık sürelerinin önemli olmadığı işler için fazla mesai miktarını en küçükleyerek montaj gecikmesine sebep olmayacak şekilde işlerin günlere atanmasıdır. Problemin bölünebilir ürünlü kutulama problemiyle olan benzerliği göz önüne alınarak literatürdeki karma tam sayılı matematiksel model genişletirelerek önerilmiş ve çözüm değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two types of problems based on a real-life application for products with multiple assembly groups with different assembly priorities are discussed. The first problem is to determine the daily schedule that will not cause assembly delay by minimizing the amount of overtime under the desired planning horizon and finite capacity constraint for the jobs with sequence dependent setup times. A mixed integer mathematical programming model is proposed for the problem. In the random sample datasets created to measure the model performance, the solution could not be found in a reasonable time as the number of jobs per day increased. Therefore, two decomposition algorithms have been developed for the solution. The second problem is the assignment of jobs to days in a way that minimizes the amount of overtime and does not cause assembly delays for jobs where sequence dependent setup times are not important. Considering the similarity of the problem with the bin packing problem with item fragmentation, the mixed integer mathematical model in the literature was extended and proposed and the solution values were compared.